YouTuberların kazançları ne kadar? İşte gelirleri

YouTuberların kazançları ne kadar? İşte gelirleri

 Birçok kullanıcı YouTube üzerinden nasıl para kazanıldığını merak ediyor. Sizler için YouTuberlar ne kadar kazanıyor? sorusunu yanıtladık.YouTube, Twitch ve DailyMotion gibi platformlar içerik üreticiler birden fazla yöntem ile kazanç elde edebiliyor. Bu makalemizde YouTuberlar ne kadar kazanıyor? sorusuna cevap verdik.


YouTuberlar ne kadar kazanıyor?


Google, Adsense reklam hizmeti web sitelerinde olduğu gibi YouTube kanallarında da kullanılabiliyor. İçerik üreticileri gelirlerini Adsense reklamlarından CPC (Tık başına ödeme) ve CPM (Bin gösterim başına ödeme) ile elde ediyor.Bazı reklam verenler tıklama başına, bazıları ise görüntüleme başına ödeme yapıyor. Bu sebepten dolayı YouTube gelirleri için genellikle ortalama değerler belirtiliyor.


Adsense sisteminde reklam ücretleri için 3 farklı kategori mevcut. ABD, İngiltere, İtalya, Kanada ve Fransa gibi ülkeler en yüksek ücretlendirme ile birinci kategori ülkeleri arasında yer alıyor. Türkiye ise Japonya, Arjantin ve Taylan gibi ülkeler ile birlikte ikinci kategori ülkesi olarak karşımıza çıkıyor.


Birinci kategori ülkelerinde yaşayan YouTube kullanıcıları tarafından izlenen reklamlar, içerik üreticilerine diğer kategorilere göre daha fazla kazanç sağlıyor. Örneğin Birinci kategorideki ülkelerdeki kullanıcıların ziyaret ettiği YouTube kanalı 1.000 izlenmeye karşılık ortalama 18 dolar kazanç elde ediyor. (Bu tarz hesaplamalar YouTube kanalının türüne göre değişiklik göstermektedir.)


YouTube içerik üreticileri, oluşturdukları içerik türlerine göre de değerlendiriliyor. Dünyanın en çok kazanç elde eden YouTuber’ı Ryan Kaji, oyuncak kutu açılışı videoları çekiyor.


En çok kazanç elde edilen kategoriler ise şu şekilde:


  • Eğlence
  • Yemek
  • Oyun
  • Güzellik ve moda
  • Müzik
  • Spor
  • Bilim ve teknoloji
  • Seyahat

YouTuberların kazanç elde edebilmesi için 1.000 abone eşiğini geçmesi gerekiyor. Ayrıca herkese açık 4.000 izlenme saati de partnerlik şartları arasında yer alıyor.


İçerik üreticiler kullandıkları platformların reklamları haricinde sponsorluk ve ortaklık programlarıyla da kazanç elde ediyor. Ülkemizde de giderek gelişen ortaklık programları, sosyal medya fenomenleri tarafından da tercih ediliyor.


Kaynak: https://shiftdelete.net/youtuberlarin-kazanclari-ne-kadar-iste-rakamlar (Yiğit Ali Demir)

Yorumlar

Daha yeni Daha eski