Jeff Bezos ile uzaya gidecek olan son kişi belli oldu!

Jeff Bezos ile uzaya gidecek olan son kişi belli oldu!

Jeff Bezos, 20 Temmuz'da yapacağı uzay seyahatinde yanında götüreceği dördüncü kişiyi açıkladı. Tarihi anlar sosyal medyadan duyuruldu.


Amazon CEO’su Jeff Bezos sahibi olduğu havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin ile 20 Temmuz’da uzaya seyahat edecek. Bir aksilik çıkmazsa uzaya çıkan ilk milyarder olma unvanını taşıyacak olan Bezos, kardeşiyle gidecekleri roketteki boş bir koltuğu açık artırmaya çıkarmıştı. 12 Haziran’da gerçekleşen etkinlikte sonuç belli oldu ve 28 milyon dolar teklif veren bir vatandaş ünlü iş adamına eşlik etme şansı yakaladı.


Jeff Bezos, kardeşi ve boş koltuğu satın alan üçüncü kişiyle beraber uzaya gidecek talihli kişinin ABD’li eski pilot Wally Funk olduğu açıklandı.


Uzaya giden en yaşlı insan olacak


20 Temmuz’daki uçuş başarıyla gerçekleşirse 82 yaşındaki Wally Funk uzaya seyahat eden en yaşlı insan olma unvanına sahip olacak. Ancak nitelikleri elbette bununla sınırlı değil. Funk, Federal Havacılık İdaresi ve Ulusal Araştırma Güvenliği Kurulunda görev yapmış ilk kadın müfettiş olarak biliniyor. Ayrıca 1960’lı yıllarda ABD’de kadın pilotlara astronotluk eğitimi vermek için başlatılan Women in Space programını başarıyla bitiren en genç mezun olduğu belirtiliyor.

Wally Funk kendisiyle beraber 13 kadın arkadaşıyla eğitimlerini tamamlamalarına rağmen program iptal edilmiş ve neticede hiçbiri uzaya gidememişlerdi. Wally Funk ile beraber uzay seyahatini değerlendirdiği anları Instagram hesabında paylaşan Jeff Bezos, Funk’a dünyaya indikten sonra söyleyeceği ilk sözün ne olacağını sordu. “Bu başıma gelen en iyi şey diyeceğim” diye cevap veren Funk hemen ardından Bezos’a sarılacağını ekledi.


Kendi duygularını da paylaşan Jeff Bezos bu günlerin hayalini 5 yaşından beri kurduğunu ifade etti.


Roket otonom uçuş yapabiliyor


Altı kişiye kadar taşıma kapasitesi bulunan Blue Origin roketi New Shepard pilota ihtiyaç duymadan tamamıyla otonom bir şekilde uçuş yapabiliyor. Bir kapsülü 103.602 km yüksekliğe taşıyabilen roket, Nisan ayında şirketin Teksas çölündeki tesisinde de dahil olmak üzere yolcusuz birçok test uçuşundan başarıyla geçti. Kapsül, yolculara sıfır yer cekiminde yaklaşık üç dakika boyunca dünyayı görmelerini sağlayan devasa pencereleriyle öne çıkıyor.


Roketin kapsülü


Blue Origin fırlatmayı dikey olarak gerçekleştiriyor, ayrıca roket ve kapsül yeniden kullanılabiliyor. Güçlendiriciler şirketin Teksas’ın Van Horn bölgesindeki tesisinde yer alan beton ped üzerine dikey olarak inerken; kapsüller ise paraşüt yardımıyla iniyorlar.Kaynak: https://shiftdelete.net/jeff-bezos-ile-uzaya-gidecek-son-kisi-belli-oldu (Faruk Doğan)

Yorumlar

Daha yeni Daha eski