Japonya internet hızı ile dünya rekoru kırdı

Japonya internet hızı ile dünya rekoru kırdı

Japonya'da mühendislerin geliştirdiği yeni yöntem ile dünya internet hızı rekoru kırıldı. Geliştirilen yöntem mevcut altyapı için uygun.


  İnternet hızı ülkemizde oldukça kötü seviyede tüm bunlara rağmen dünyanın bir diğer ucu Japonya’da yapılan yeni testler ile internet hızı rekoru kırıldı. Haziran ayında Uluslararası Optik Fiber İletişim Konferansı’nda sunulan makalede Japonya‘daki mühendislerin internet hızı rekoru kırdığı yayınlandı. Hız testi, 1.864 milden (3.000 km) daha uzun bir elyaf hattında gerçekleştirildi. Buradaki en önemli nokta ise bu elyaf hattın günümüz kablo altyapısı ile uyumlu olması.


Yeni geliştirilen veri aktarım yöntemi, sinyalleri çeşitli dalga boylarına bölüyor


Japonya’nın yeni hız rekoru 319 Terabit (Tb/s) veri iletim hızına ulaştı. Bu, 2020’de kırılan 178 Tb/s‘lik önceki rekorun neredeyse iki katı. NASA’nın kendisi 400 Gb/s‘lik nispeten ilkel bir hız kullanıyor. Sıradan tüketicilerin ulaşabileceği en yüksek hızın 10 Gb/s olduğu belirtiliyor. Rekor, halihazırda var olan fiber optik altyapıyla (ancak birkaç gelişmiş eklenti ile) elde edildi. Araştırma ekibi, geleneksel standart kanal yerine, verileri ileten fiberlerin içine yerleştirilmiş cam tüpler olan dört kanal kullandı. Sinyaller daha sonra, dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) olarak bilinen bir teknik kullanılarak aynı anda gönderilen birkaç dalga boyuna bölündü. Daha fazla veri taşımak için araştırmacılar, nadiren kullanılan üçüncü bir “bant” kullandı ve birkaç optik amplifikasyon teknolojisi ile mesafeyi genişlettiler.
Yeni sistem, iletim sürecine çeşitli dalga boylarında aktifleşen 552 kanallı bir lazer ile başlıyor. Bazı dalga boyları diğerlerinden önce gidiyor ve her biri sırayla optik fiber içindeki dört kanaldan birine yönlendirilen çoklu sinyal dizileri oluşturuyor. Burada anlatılanlar ne kadar karmaşık gelse de Japon mühendislerin veri iletimini hızlandırmak için biraz daha geliştirilmiş ekipmanlar kullandığı belirtiliyor. Ayrıca mühendislerin geliştirdiği yeni yöntemin halihazırdaki internet altyapısına entegre edilmesinin çok basit olduğu açıklandı. En önemlisi ise yeni dört kanallı optik fiber, etrafındaki koruyucu kaplamanın genişliğine etki etmeyerek geleneksel tek çekirdekli fiber ile aynı çapa sahip.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski