İstanbul'da Elektrikli Scooter Kullanımı İle İlgili Düzenleme

İstanbul'da Elektrikli Scooter Kullanımı İle İlgili Düzenleme

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), UKOME toplantısında elektrikli scooter kullanımı, işletmesi ve denetimini ilgilendiren karar oy birliği ile kabul gördü.


Oy birliğiyle
kabul edilen yönerge teklifi kapsamında, elektrikli scooter hizmeti veren firmaları kayıt altına alınıp lisanslanabilecek. Lisanslar 2 yıllık süre zarfında geçerli olup firmalar, paylaşımlı scooter izni için faaliyet gösterecekleri durak yerlerini belirleyerek UKOME kararı alınmak üzere 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında İBB'ye başvuruda bulunacak.


15 yaşını doldurmamış vatandaşlar, paylaşımlı elektrikli scooter hizmetinden yararlanamayacak.


Azami hızı 25 kilometre ile sınırlı olan scooterlar yalnızca bisiklet yolu ile karayolunda kullanılabilecek, kaldırımda kullanımı yasak olacak ve scooter ile toplu taşıma araçlarına binilemeyecek. Elektrikli scooterlar kişiye mahsus olup birden fazla kişi tarafından kullanılamayacak.


Yetkili firmalar, belirledikleri durak yerleri için belediyeye işgaliye bedeli ödemesi gerekecek ve elektrikli scooterlarını yalnızca belediyenin izin verdiği park yerlerinde muhafaza edebilecek. 


Ulaştırmadan Sorumlu İBB Genel sekreter Yardımcısı Orhan Demir konuyla ilgili açıklamasında;


“Daha önceden scooterların kullanıma ilişkin hiçbir yasal düzenleme yoktu. Kaç tane olduğunu, nerelerde kullanılacağı, kimlerin kullanacağı, özelliklerinin ne olacağı, hızları hiçbir konuda bir kanun, yasa, yönetmelik yoktu. Ulaştırma Bakanlığı bir scooter yönetmeliği hazırladı. Bu yönetmenlik ilerde kullanılacak scooterların sayılarını belirlemek, kaç tane şirketin scooter işletebileceği, bunların ilçelere nasıl dağılacağı şeklinde ana esaslar yönetmelikte vardı. Fakat İstanbul’a özel yönerge, İstanbul’un hangi bölgelerinde kullanılabileceği, sayısının ne olacağı UKOME kararına bağlanmıştı. Burada geçen yönerge de aslında İstanbul’da scooterın ne şekilde, nerelerde kullanılacağı veya kullanılamayacağı belirlendi. Hızları belirlendi.”


Kullanılan scooter sayısının bilinmesinin mümkün olmadığını belirten Orhan Demir;


“Şu an İstanbul’da kaç tane scooter olduğunu kimse bilmiyor. İstanbul’da verilebilecek scooter lisansı sayısını belirledik.Bundan sonra kimlere verildiği, nerden kiralandığı, nereye bırakıldığı, nerelerde kullanıldığında hem Bakanlık hem de İBB görebilecek yani bu scooterlardan veri paylaşımı yolu açılmış olucak. En önemli kısmı denetleyici kuruluşun da belli olması. O da belli değildi. Scooterların düzene gireceğini umuyoruz. Tahmin edilen şu anki sayıyı kimse bilmiyor lakin 30 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bütün dünya örnekleri üç aşağı beş yukarı bu sayıya yakın olarak nüfusa bağlı olarak belirliyor. Bakanlığın çıkardığı yönetmelikte şehirde yaşayan her 200 kişiye bir scooter oranıyla çıkmıştı. Biz de aynı oranı benimsedik. 75 bin scooter İstanbul’da olacak. Scooter işletmek isteyen her bir şirkete bu sayısının en fazla 5’te biri verilecek. Başvuruları alırken de şartlar var. Herkes istediği gibi scooter işletemeyecek” şeklinde konuştu.

1 Yorumlar

  1. Adsız6.6.21

    16yaşaltı:Bir scooter zevkimiz vardı onu da yasakladırlar

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski