Resmi Gazete'de Yayımlanan Karara Göre Abonelik İptalleri e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

Resmi Gazete'de Yayımlanan Karara Göre Abonelik İptalleri e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

 Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre artık televizyon, internet, telefon gibi abonelik sözleşmelerinin iptalini e-Devlet üzerinden yapabileceğiz.
Resmi Gazete'de bugün yayımlanan karara göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun yaptığı çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte televizyon, internet, telefon gibi abonelik sözleşmelerinin iptalini e-Devlet üzerinden yapabileceğiz.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu alınan kararla ilgili şunları söyledi: 

"Hepimiz bir yerlere aboneyiz. Özellikle cep telefonu ve internet aboneliği çok yaygınlaştı. Burada en büyük sorun şu; abone olmak çok kolay ama abonelikten çıkmak prangalardan kurtulmaktan daha zor. Tüketici çırpınıyor. Operatörler de ‘bizim şurada bayimiz var gidip ıslak imzalı, kimlik ibrazlı fesih dilekçesi vereceksin ondan sonra biz değerlendireceğiz’ diyorlar. Eskiden abonelikten çıkmak isteyen tüketicinin en büyük başarısı dondurmak oluyordu. Bir süre sonra da sürpriz faturalarla karşı karşıya kalıyordu.

Yakın zamanda 65 yaş ve üzeri için sokağa çıkma yasağı vardı. 69 yaşındaki aboneye bayiye gidip kimlik ibrazlı, ıslak imzalı dilekçe koşulları sunuyorlardı. Ayrıca faks talep ediyorlardı. Evde faks ne arar? Tarihe karıştı artık. Dilekçe yaz, imza at, onu tarat, faksla uzun uzun işlemler. Bunları yapamayacak olan milyonlarca abone çile çekiyordu. Şimdi e-devlet üzerinden abonelik fesih bildiriminde bulunacak. 24 saat içinde de operatör, fesih bildirimini aldığını karşı tarafa bildirecek ve 48 saat içinde hizmet sonlandırılacak. Hizmet sonlandırılmaz, abone kullanmaya devam ederse de firma fatura yansıtamayacak."

Yorumlar

Daha yeni Daha eski