1 Ekim İtibariyle Yürürlüğe Giren Sosyal Medya Yasası Nedir?

1 Ekim İtibariyle Yürürlüğe Giren Sosyal Medya Yasası Nedir?

 Yakın zamanda sık sık duymaya başladığımız Sosyal medya yasası 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girdi. Yeni sosyal medya yasası resmi gazetede yayımlanmasıyla beraber yürürlükte. Peki bu Sosyal medya yasası nedir? Sosyal medya yasası içeriği ne ? Yazımızda.Nedir Bu Sosyal Medya Yasası 

Son zamanlarda duyduğumuz Sosyal Medya Yasası 1 Ekim itibariyle resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gelen yeni yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcı barındıran Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye'de temsilcilik açmak durumundalar. Temsilcilik açmayanlara, para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak.

İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’a ‘sosyal ağ sağlayıcı’ gibi yeni bir tanımlama getirilmekte. Kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması yahut erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak.

Yapılan başvuruya temsilcinin en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekiyor. Yapılan şikayetlerle alakalı olarak 6 ayda bir rapor yayınlamak da temsilciliğin yapması gereken görevleri arasında bulunuyor.

İnternet üzerinden sosyal etkileşim niyetiyle metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanacak.

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 1 milyon liradan 10 milyon liraya kadar artırılacak.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski