2. EL ARAÇ Fiyatları 8 Ayda %85 ARTTI!

2. EL ARAÇ Fiyatları 8 Ayda %85 ARTTI!

 2. EL ARAÇ Fiyatları 8 Ayda %85 Arttı!

2020 yılının başından beri ikinci el otomobil fiyatlarındaki artış gün geçtikçe devam ediyor.Cardata verilerine göre, sene başından bu yana ikinci el otomobil fiyatlarındaki artış yüzde 80-85'lere kadar çıktı.Artan fiyatlar insanları araç alamaz duruma getirdi.


2. El araç fiyatlarındaki artışlar her geçen gün araç almayı düşünenlerin canını sıkmaya devam ediyor. Sadece 2. el piyasası değil sıfır araç piyasası da döviz ve vergi zamları dolayısıyla can sıkıcı bir hal almış durumda .Yaşanan artışları değerlendiren Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yaşanan bu artışın 2021 sonuna kadar devam etmesini öngördüklerini ifade etti.

BU FİYATLARIN SEBEPLERİ NE?

Toplanılan veriler yardımıyla ikinci el piyasasına yönelik görüşlerini paylaşan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, "1 Ocak’ta 100 bin TL olan bir ikinci el araç bugün 185 bin TL civarında. Bunun birçok sebebi var. Bu sebeplerin başında pandemiyle birlikte otomotiv üretiminin ve buna bağlı olarak da araç bulunurluğunun oldukça azalması, Mayıs ayına kadar da üretimin başlamaması ve yaklaşık piyasaya giremeyen 300 bine yakın sıfır aracın olması geliyor. Sıfır kilometre araç almak için bayiye giden ve cebinde parası olan bir vatandaş, sıfır araç bulamayınca ikinci ele yöneldi. Bu da, ikinci eldeki talep patlamasını yarattı. Yüksek talep, fiyatları da artırdı" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamalarına devam eden Yalçın, "Diğer sebep ise 'suni artışlar' oldu. İkinci el araç fiyatları yükselirken, esnaf, satıcı, bayi dediğimiz kesim de araçlara suni artışlar ekleyerek bu astronomik artışta önemli bir pay sahibi oldu. İkinci eldeki bu artışların durulmayacağını, daha bir sene boyunca hatta 2021’in sonuna kadar devam edeceğini öngörüyoruz. Otomotiv sektörünün yeni normali; hem sıfır hem de ikinci el araçlarda yüksek fiyatlardır ve bu şekilde devam edecektir" dedi.

Bu konu hakkında ki görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski