Yüksek Hızlı Kameralar Sayesinde Katı Gibi Davranan Sıvı Keşfedildi

Yüksek Hızlı Kameralar Sayesinde Katı Gibi Davranan Sıvı Keşfedildi

 


Teknoloji geliştikçe keşfedemediğimiz yeni şeyleri keşfetmeye yeni yolculuklara çıkmaya başladık. Bu yeni keşifler bazen sonsuz büyüklükte bazen de mikroskobik boyutlarda olabiliyor. Hızla gelişen bir teknolojik alet ise yüksek hızlı kameralar. Yüksek hızlı kameralar daha önce görmediğimiz ayrıntıları artık daha detaylı bir şekilde görmemizi sağlıyor. 


Bilim İnsanları Yüksek Hızlı Kameralar Sayesinde Katı Gibi Davranan Sıvı Keşfetti


Swansea Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, saniyede 1.000 kare yakalayabilen yüksek hızlı kamerayı kullanarak bir sıvının aynı katı gibi davrandığını tespit edildi.  Bilim insanları, su ve mısır nişastasından oluşan sıvı karışımı dar bir hücreye koydu. Daha sonrasına bunu basınçlı havaya maruz bıraktılar ve sonuç ise sıvının yoğunlaştığı, katı tarzda yapılar oluşturduğu Discontinuous Shear Thickening (Süreksiz Kesme ile Kalınlaşma) oldu. 


Sıvı üstünde bu tür bir basınç deneyi daha önce hiç yapılmamıştı. Yapılan bu deneyde Sadece basıncı ayarlayarak sürtünme ve sıvı hal, tıpkı bir düğme gibi açılıp kapatabiliyor. Bilim insanları, bu çalışmanın mühendislik alanında da dikkate değer etkilerinin olabileceğini dile getirdi. Bilim insanları, Discontinuous Shear Thickening'i yumuşak vücut zırhlarında , dinamik hız tümseklerinde ve istek üzerine özelliklerinde değişiklik yapabilecek diğer ürünlerde kullanabilmeyi umuyor.
Yorumlar

Daha yeni Daha eski