YouTube, 2020'nin İkinci Çeyreğinde Algoritmaların Yardımıyla 11,4 Milyon Videoyu Kaldırdı

YouTube, 2020'nin İkinci Çeyreğinde Algoritmaların Yardımıyla 11,4 Milyon Videoyu Kaldırdı

 YouTube, kullandığı algoritma sayesinde 2020'nin ikinci çeyreğinde 11,4 milyon videoyu platformdan kaldırdığını duyurdu. YouTube, 15 Şubat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kasım 2006'da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Günümüzde Google'ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir. Site, kullanıcılarına video yükleme, izleme ve paylaşma imkânı sunmaktadır.

Yetkililer Algoritmalara Daha Çok Güvenmeleri Gerektiğini Belirtti

YouTube tarafından yapılan açıklamada kaldırdıkları 11,4 milyon videonun %95 kadarı, kullandıkları algoritmalar sayesinde kaldırıldı. Yetkililer algoritmalara daha çok güvenmeleri gerektiğini belirtti. YouTube, tarafınan yapılan açıklamanın devamında 2020'nin ilk çeyreğinde kaldırılan video sayısı ikinci çeyrektekinin yarısı kadar.

YouTube Videoları Neden Kaldırıyor ?

YouTube yaptığı açıklamanın devamında videoları neden kaldırdığına da değindi. Kaldırılan videoların 3,8 milyon kadarı çocuk güvenliğini tehdit ettiği için, 3,2 milyonu spam olduğu için ve 1,7 milyon videonun da çıplaklık içerdiği için kaldırıldığını ifade ediyor. Geriye kalan 2,7 milyonun neden kaldırıldığınaysa değinilmiyor. Ayrıca şirket, geçtiğimiz çeyrekte 2 milyar civarında yorumun da kaldırıldığına değindi.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski