Türkiye Tarihinin En Büyük Doğalgaz Keşfi Gerçekleşti

Türkiye Tarihinin En Büyük Doğalgaz Keşfi Gerçekleşti

19 Ağustos Çarşamba günü, bir müjde duyuracağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfedildiğini bildirdi. Erdoğan, elde edilen verilerin yüksek ihtimalle başka rezervleri işaret ettiğini söyledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bugünü yani 21 Ağustos Cuma gününü işaret etmiş olduğu ve ‘müjde’ olarak nitelendirdiği açıklamasını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca yapılan açıklamaya göre Tuna-1 kuyusunda çalışan Fatih sondaj gemisi, 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda.


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre şu ana kadar Tuna-1 olarak bilinen bölge, bundan böyle Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirilecek. Bölgede gerekli tüm test, analiz ve mühendislik çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuyudan elde edilen veriler aynı bölgede yeni doğalgaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Bu rezerv çok daha büyük bir kaynağın sadece bir parçasıdır.” şeklinde konuştu.


Bundan sonraki adım, tespit kuyularının açılması ve bunu takiben de inşaat ve yapım aşamalarına geçilmesiyle devam edecek. Şu ana kadar Fatih ve Yavuz gemileri ile Akdeniz ve Karadeniz'de 9 derin deniz sondaj çalışması gerçekleştirildiğini söyleyen Erdoğan, beklenen keşfin Tuna-1’de gerçekleştiğini söyledi.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski