Türk Telekom, 2020 yılında gelir rekoru kırdı!

Türk Telekom, 2020 yılında gelir rekoru kırdı!

2020 yılının ilk yarısında 13.3 milyar Türk Lirası gelir elde eden Türk Telekom; tarihindeki ilk 6 aylık dönemler içindeki en yüksek büyüme rekorunu egale etmiş oldu. Halka arz edildiği günden bu yana, en yüksek 6 aylık net karını elde eden Şirket'in net karı ise 1.6 milyar Türk Lirası’nı buldu. Türk Telekom’un ulaştığı toplam abone sayısı ise 48.7 milyon oldu.

Türk Telekom, şirket tarihinde yeni bir gelir rekoruna imza attı

2020 yılının ilk yarısına bakıldığında başarılı bir yarım dönem geçiren Türk Telekom, %19 büyüme oranı elde etmeyi başardı. Bu büyüme ile beraber elde edilen gelir ise 13.3 milyar Türk Lirası oldu. Hatırlarsanız, şirket 2008 yılında halka arz edilmişti. O günden bugüne geçen 12 yıllık süreçte, en iyi büyüme performansını gösteren telekom devi; şirket tarihinde de yeni bir rekora imza atmış oldu. Aynı zamanda da 1.6 milyar Türk Lirası kar etmeyi başaran şirket, yatırım harcamalarını da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %36 artırarak; 2.1 milyar Türk Lirası’na yükseltti.


Türk Telekom CEO’su Ümit Önal
, Tüm dünyanın kriz yönetimine geçtiği bir dönemi güçlü altyapımız, çevik yönetimimiz, etkin karar alma mekanizmalarımız, 34 bin çalışanımızla yönettiğimiz uzaktan çalışma modelimiz ve yetkin saha ekibimiz sayesinde, başarıyla atlattık. Sabit genişbanttan mobile, TV’den dijital ürünlere kadar zengin ürün portföyümüz ile tüm Türkiye’nin talebini karşılayarak hayatı eve sığdırdık dedi. Ayrıca Önal, “Son altı çeyrektir aralıksız düşmeye devam eden Net Borç/FAVÖK oranımız, güçlü kârlılığımızı ve artan nakit akışı sağlama kapasitemizi yansıtarak; ikinci çeyrekte 1,31x seviyesine geriledi. Haziran ayı itibarıyla, Çinli firmalar ile gerçekleştirdiğimiz ticari işlemlerde Çin Yuanı kullanarak, yerel para ile ticarette ilk adımı attık. Bu adım, gelir tablomuzun kur hareketlerine karşı hassasiyetinin ve üçüncü para birimlerine olan bağımlılığın azaltılması yönünde önem arz ediyor” şeklinde konuştu. Önal’ın diğer bir ifadesine göre ise; evde kalma sürelerinin yoğun olduğu dönemde Türk Telekom sabit geniş bantta abone başına aylık ortalama data kullanımı yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 20 arttı. 2020’nin ilk 6 ayında abone başına aylık ortalama sabit data kullanımı ise 178 GB ile geçen yılın aynı dönemine göre %42 yükseldi.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal


Yorumlar

Daha yeni Daha eski