TikTok CEO'su Mayer istifa etti!

TikTok CEO'su Mayer istifa etti!

 TikTok CEO'su Kevin Mayer, ABD Başkanı Donald Trump'ın, uygulamanın ABD operasyonlarını herhangi bir Amerikan şirketine satması için Çinli sahibine yapılan baskı dolayısıyla TikTok yöneticiliği görevinden istifa etti.Mayer, çalışanlara hitaben yazıya döktüğü mektupta, çekilme kararını ve gerekçelerini duyurdu.Mayıs ayında TikTok'un başına geçen Mayer, istifanın kararını "siyasal ortamın keskin bir halde değişmesi" sebebiyle aldığını belirtti.


Mayer, kararını "İstifa kararından ilkin kurumsal değişikliklerin neleri doğuracağı ve bunun benim üstlendiğim küresel rol için ne anlama geldiği mevzusunda ciddi muhasebe yaptım." cümleleriyle değerlendirdi.

Ana firma Bytedance, TikTok'un Amerika operasyonlarını satın alması için Microsoft ile görüşürken, Mayer, sürecin kısa zaman içinde tamamlanmasının beklendiğini aktardı. 


TikTok tarafınca meydana getirilen açıklamada, "Son birkaç ayın siyasal dinamiklerinin Kevin’ın rolünün kapsamını mühim seviyede değiştirdiğini takdir ediyor ve sonucuna tamamen hürmet duyuyoruz. Şirkette geçirdiği vakit için kendisine teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.


Çinli Uygulamalar Amerika'yı Hedef Alıyor İddiası

Çinli firmaların geliştirdiği ve haiz olduğu mobil uygulamaların "Amerika'nin milli güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit ettiğini" söyleyen Trump, şahıs bilgilerinin toplanıp şantaj ve firmalar için casusluk yapmak için kullanabileceğini iddia ediyor.


Başkan Trump, TikTok'a karşı alınacak önlemleri uzun zamandır düşündüklerini vurgulayarak, uygulamayı Amerika genelinde yasaklayacağını ilan etmişti.Güvenlik endişeleri sebebiyle TikTok'un Çin'in kontrolünde olmasını istemediklerini aktaran Trump, Microsoft veya benzer Amerika merkezli bir şirketin TikTok'u alması icap ettiğini söylemişti.Trump, "Microsoft veya başka bir firmaya satılmadığı takdirde, TikTok'u 15 Eylül'de kapatacağız." ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski