Rusya'dan yeni gelişme: Koronavirüs aşısı üretimine başladı!

Rusya'dan yeni gelişme: Koronavirüs aşısı üretimine başladı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıklamış, Rusya, dünyada koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke konumuna gelmişti.Şimdi de Rusya, dünyada ilk tescil edilen koronavirüs aşısı olan Sputnik V'nin üretimine başladıSputnik-V" adı ile anılan aşı, Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirildi veAFK Sistema'nın Binnopharm ilaç fabrikasında  seri üretimine başlandı.Aşı üretiminin ilk yılda 500 milyon doza ulaşması bekleniyor.

Trump'ın Aşı İçin Yorumu


Trump, Rusya tarafından geliştirilen Covid-19 aşısıyla ilgili bilgisi olup olmadığı sorusuna,
 "Bu aşı hakkında pek fazla bilgimiz yok. Aşının işe yarıyor olmasını umuyoruz. Gerçekten bunu umuyoruz. Onlar bazı testleri atladı ve biz, tüm sürece uyulmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bizim çok sayıda aşımız var, onların da işe yarayacağını umuyoruz, ama tüm test sisteminin baştan sona geçilmesini istiyoruz. Çok yakında bir şeyler duyuracağız. Aynı zamanda çok, çok önemli olduğunu düşündüğüm ilaçlar olacak."
 şeklinde karşılık verdi. 

Dünya Sağlık Örgütü Uyardı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya'daki Covid-19 aşısı çalışmalarının takip edildiğini bildirerek, virüse karşı verilen mücadelede sürecin hızlandırılmasının aşı güvenliğinden ödün vermek anlamına gelmeyeceği konusunda uyarıda bulundu. 

Yorumlar

Daha yeni Daha eski