Rusya Sağlık Bakanlığı İlk Tescilli Koronavirüs Aşısının 2 Yıla Kadar Bağışıklık Sağladığını Açıkladı

Rusya Sağlık Bakanlığı İlk Tescilli Koronavirüs Aşısının 2 Yıla Kadar Bağışıklık Sağladığını Açıkladı

 

1 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan'da ortaya çıkan koronavirüs Dünya'da 20 milyon vaka ve 700 bin ölümü geçti. Hızla ilerleyen salgını engellemek amacıyla aşı bulmak için bütün Dünya seferber olmuş durumda. Beklenen haber Rusya'dan geldi. Rusya Sağlık Bakanlığı ilk tescilli koronavirüs aşısını geliştirdiklerini ve 2 yıla kadar bağışıklık sağladığını belirtti.


Rusya Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada Gamaley Enstitüsü tarafından geliştirilen ilk tescilli koronavirüs aşısının iki aşamalı uygulamasının 2 yıla kadar bağışıklık sağladığı açıklandı.


Açıklamanın devamında aşının insan adenovirüsüne dayalı bir aşı olduğu ve gerekli tüm testlerden geçtiği belirtildi. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, yapılan testlerde aşının yüksek etkinlikli ve güvenli olduğunu belirtti. Muraşko, "Tüm gönüllülerde virüse karşı antikor gelişti , hiçbirinde bağışıklıkla ilgili bir sorun oluşmadı. İnceleme neticesinde bakanlık uzmanları aşının tescil edilmesine ilişkin karar aldı."


Muraşko, aşının üretileceği yerlerden biri olduğunu belirttiği Binnopharm şirketinin bağlı olduğu AFK Sistema, Binnopharm’ın her yıl 1.5 milyon aşı üretme kapasitesi olduğunu bildirdi. Şirketin açıklamalarında ilk parti aşıların Rusya'nın bölgelerine sevkiyat için hazır olduğu ve aşının seri üretimine 2020 sonuna doğru başlamayı hedefledikleri belirtildi.


Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriyev, Rusya’nın önümüzdeki bir yıl içinde 500 milyon doz aşı üretme kapasitesine sahip olduğunu ifade etti.


Dmitriyev, “ Beş ülke ile aşının üretimi için partnerliğe giriştik, şimdi önümüzdeki 12 ay içinde 500 milyon aşı üretim kapasitemiz var. Aşıyı sadece Rusya’da değil, başka ülkelerle de gerçek bir partnerlik içinde aşı üretecek olmamız ve aşıyı tüm dünya için erişilebilir kılmak önemli.” dedi.


DSÖ: Temas halindeyiz


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Tarik Jasarevic de aşının ne kadar güvenli ve etkili olduğunu değerlendirmek amacıyla Rusya hükümetiyle temas halinde olduklarını kaydetti.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski