Fortnite, hem App Store hem de Google Play'den atıldı!

Fortnite, hem App Store hem de Google Play'den atıldı!

Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen, Epic Games tarafından 12 Mart 2018'de mobil platformlar için yayınlanmaya başlayan Fortnite, Apple'ın kullanım şartlarını ihlal ettiği için dün gece App Store ve Google Play'den atıldı.
Popüler oyunlardan birisi olan Fortnite, Apple ve Google'a savaş açtı. Oldukça büyük bir mobil oyuncu kitlesine de sahip olan Fortnite, hem App Store hem de Google Play'de yer alıyordu. Dün mobil oyunu içine yeni bir ödeme seçeneği ekleyen Fortnite, hem App Store hem de Google Play'den atıldı.

Oyunun mağazalardan atılma sebebi oyun içi direkt ödeme sisteminin yeni bir güncellemeyle aktif edilmesi oldu.Hem Google Play hem de App Store tarafı kullanım şartlarının ihlalini gerekçe göstererek oyunu mağazalarından kaldırdı.

Oyuncuları için oyun içinde yeni bir direkt ödeme seçeneği ekleyen Fortnite, bu seçeneği kullananlara indirim uyguladı. Bunun asıl nedeni ise bu seçenek üzerinden alışveriş yapıldığında Apple ve Google'a komisyon gitmiyor oluşu.

İşin özü bu ödeme seçeneğinde Apple ve Google'ın alması gereken komisyon kullanıcılara indirim olarak sunuldu. Tabii ki bu iki uygulama mağazasının da kullanım şartlarını ihlal ediyor. Eğer bu uygulama mağazalarında hizmet veren bir oyun veya yazılımsanız, uygulama içi satın alma işlemlerinde Apple ve Google'a komisyon vermek de zorundasınız.

Fortnite'ın büyük bir kitleye sahip olması işleri Google ve Apple için zor kılacağa benziyor. Sensor Tower'ın paylaştığı verilere göre Fortnite sadece son 30 gün içinde App Store'da 2,4 milyon indirilme aldı. Fortnite'ın son bir ayda App Store üzerinden elde ettiği gelir ise 43,4 milyon dolar. Genele baktığımızda ise Fortnite, App Store'da bugüne kadar 133,2 milyon indirilme ve 1,2 milyar dolar gelir elde etti.
Bahsi geçen gelirden Apple'ın da %30 oranında komisyon aldığı hesaba katılırsa bu sürecin iki taraf için de zor geçeceğini söylemek mümkün. Apple yaptığı açıklamada bu sorunu çözmek için Fortnite'ın geliştiricisi Epic Games ile birlikte çalıştıklarını fakat onlara özel bir anlaşma sunmayacaklarını dile getirdi.

Mobil oyun ve uygulama pazarında Apple ve Google'ın tekel haline geldiği daha önce de teknoloji gündeminde yer almıştı. Tam olarak bu durumu savunan Epic Games, Fortnite'ı mağazalarından kaldırdıkları için önce Apple'a sonrasında ise Google'a dava da açtı.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski