Epic Games ile Apple kavgasından ilk sonuçlar gelmeye başladı

Epic Games ile Apple kavgasından ilk sonuçlar gelmeye başladı

Apple ve Fortnite geliştiricisi Epic Games arasında gerçekleşen anlaşmazlık sonucu taraflar geçtiğimiz günlerde mahkemeye gitmişti.Tarafların avukatlarının zoom aracılığıyla katıldığı duruşmada Epic Games'in iki isteğinden birisi kabul gördü.Olayın detaylarını anlattığımız daha önceki yazıya buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Teknoloji devi Apple, 28 Ağustos'ta Epic Games'e ait tüm geliştirici hesaplarını kapatacağını ve Epic Games'in iOS ile Mac geliştirme araçlarına erişimini sonlandıracağını ifade etmişti. Bu durum sadece Epic Games'i değil, Epic Games'in Unreal Engine oyun motorunu kullanan geliştiricileri de son derece olumsuz etkileyecekti. Hatta Microsoft da bu konuda Apple'a karşı Epic Games'in yanında yer almıştı.

Mahkeme yapılan duruşma sonrası Apple’ın Epic Games’in geliştirici hesabını kapatabileceğini, Fortnite’ın güncellenmesinin engellenebileceği ancak Unreal Engine oyun motorunun geliştirme ve dağıtım sürecinin durdurulamayacağını bildirildi

Epic Games'in, olayların başlama sebebi olan Fortnite oyun içi doğrudan ödeme sistemini kaldırması durumunda,oyun tekrardan Apple Mağazasına dönebilecek.Apple bu ödeme sistemi yüzünden normalde aldığı %30'luk komisyonunu alamıyordu.

Taraflar 28 Eylül'de tekrar bir araya gelecek.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski