Elon Musk Bugün Beyin Çipi Hakkında Açıklama Yapması Bekleniyor!

Elon Musk Bugün Beyin Çipi Hakkında Açıklama Yapması Bekleniyor!

Tesla CEO'su Elon Musk,28 Ağustos Cuma günü Türkiye saati ile Cumartesi 01.00 sularında beyin çipi olarak adlandırılan ürünleri tasarlayan şirketi Neuralink ve çipler hakkında daha fazla ayrıntı ve bilgi verecek.Neuralink nedir?Beyin çipi nedir?Yazımızda.Musk, Çarşamba günü erken saatlerde attığı tweet ile Neuralink tarafından geliştirilen en son cihazla ilgili  Türkiye saati ile 29 Ağustos gece 01.00 sularında bir canlı yayın olacağını söyledi.Elon Musk, gerçekleştirilecek olan web yayınında, implantları doğrudan beyne yerleştirmek için kullanılacak makinenin ikinci versiyonu olan V2'yi göstereceğini ifade etti.Ayrıca şirketin, beyin çipini yerleştirmek için en azından bir kaç yıl daha çalışması gerektiğini belirtti.


Neuralink'in Amacı Nedir?

Elon Musk ve kurucu ekibi tarafından 2016 yılında kurulan ve implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren bir Amerikan nöroteknoloji şirketidir.Neuralink'in misyonu, beyin bozukluklarının tedavisine yardımcı olmak, insan beynini korumak ve geliştirmek ve sonunda insan beynine bir çip yerleştirerek insanları yapay zeka ile birleştirmektir. Musk'a göre beyinlerine isteyerek çip sokacak kadar cesur olanlar, Lasik lazer göz ameliyatına benzer bir süreçten geçecekler.


Neuralink Beyin Çipinin Ne Gibi Etkileri Olacak

Elon Musk yeni bir Neuralink yongasının,duyulması imkansız olan seslerin duyulmasını sağlayacağını iddia ediyor. Twitter’da bir kullanıcının “Eğer Neuralink’i yerleştirirsek, çiplerimizden doğrudan müzik dinleyebilecek miyiz?” sorusuna “Evet” yanıtını veren Musk, bu yeni özelliği geçen ay doğrulamıştı.

Musk ayrıca, yonganın vücuttaki hormon seviyelerini kontrol edeceğini de onayladı. Neuralink’in ilk defa geçen sene gösterdiği yonga içinde bulunan ufak beyin “iplikleri”, felçli insanların cihazları kontrol etmesine yardımcı olmayı ve beyinlerinde rahatsızlık bulunan kişilere destek olmayı hedefliyor. 

Cep telefonu uygulamasıyla kontrol edilen ve sadece bir USB girişi olan yonga, “N1 algılayıcısı” şeklinde isimlendiriliyor. Musk, geçen yıl yapılan tanıtım etkinliğinde şöyle demişti: “Bu cihazın, beyinle ilişkili çeşitli hastalıklara çözüm bulma potansiyeli var."

Yorumlar

Daha yeni Daha eski