Bilim İnsanları Bir Bakteri Kolonisinin Uzayda 45 Yıla Kadar Hayatta Kalabileceğini Keşfetti

Bilim İnsanları Bir Bakteri Kolonisinin Uzayda 45 Yıla Kadar Hayatta Kalabileceğini Keşfetti

 Çoğu canlının uzay boşluğunda yaşaması oldukça zor ama bazı bazı bakteri türleri, uzayda hiçbir koruma olmadan da hayatta kalmayı başarabiliyorlar. Japon bilim insanlarının yaptığı deneyde sonucunda özel bir bakteri türü Uluslararası Uzay İstasyonu'nun dışında 3 yıl hayatta kalmayı başardı. Bilim insanları aynı tür bakterinin koloni halinde uzayda 45 yıl kalabileceğini belirtti.Japon bilim insanları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışındaki panellere, içinde çevresel tehlikelere karşı fazlasıyla dayanıklı olduğu bilinen kurutulmuş Deinococcus bakterileri bulunan bir alüminyum plaka yerleştirdiler. şırı soğuğa, dehidrasyona ve aside dayanıklı olduğu bilinen Deinococcus bakterileri, bir insanın hayatına kaybedebileceği radyasyon seviyesinin tam 3.000 katında bile hayatta kalmayı başarabiliyor. Dolayısıyla uzaydada hayatta kalabilecek tek bakteri Deinococcus olmalı.

Deinococcus Bakterileri Uzayda 15 İla 45 Yıl Hayatta Kalabiliyor


Frontiers in Microbiology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre Deinococcus bakterileri, oluşturdukları koloninin büyüklüğüne göre hayatta kalmayı başardılar. Yayınlanan makaleye göre koloninin dış tarafında kalan bakteriler hayatını kaybetse de, altta kalan bakteriler DNA bütünlüğünü korumayı başardı.

Bilim insanları 0.5 mm'den daha kalın boyutta olan bu bakteri kolonilerinin, alçak Dünya yörüngesindeki uzayda 15 ila 45 yıl arasında hayatta kalmayı başarabildiklerini açıkladı. 1 mm’den kalın olan bakteri kolonilerinin ise 8 yıl kadar hayatta kalabileceği ifade edildi. 

Bilim insanları bu deneyle bakteri boyutunda bile olsa gezegenler arası seyahatin mümkün olabileceğini göstermiş oldu.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski