Bilim İnsanları Yeni Bir Tat Duyusu Keşfetti

Bilim İnsanları Yeni Bir Tat Duyusu Keşfetti

 

Tat Duyusu Nedir ? 


Beş duyu organından biri olan tat alma duyusunda beş türlü tat reseptörü bulunur bunlar;  tatlı, ekşi, tuzlu, bitter (buruk/acımtırak) ve umami. Bunlara ilaveten yanma hissi oluşturulan acı hissi de bulunmaktadır.


Bilim İnsanları Yeni Bir Tat Duyusu Keşfetti


Ağzımızda farklı türlerde tat reseptörleri bulunuyor. Bu reseptörler gıda maddelerindeki kimyasalların tadını almamız için birden fazla sinyal yolu kullanıyor. Tip 1 olarak adlandırılan hücreler, destek hücreleri olarak görev yapıyor.  Tip 2 hücreleri acı ve tatlı gibi tat uyarılarını hissetmemizi sağlıyor. Tip 3 hücreleri ise ekşi ve tuzlu olan tatları algılamamıza olanak tanıyor. 


Yeni belirlenen tat reseptörü ise  acı, tatlı, ekşi ve umami (birçok tadın birleşimi) gibi çeşitli tat uyarıcılarına geniş ölçüde tepki vermeyi sağlıyor. Yapılan araştırma fareler üzerinde denendi ve PLOS Genetics’te yayımlandı.


Bilim insanları daha önceden  tat reseptörleri için geniş bir uyarıcı yelpazesine sahip olan ve bunu tespit edebilen zevk odaklı hücrelerin var olabileceğini düşünüyordu ve bu konu üzerinde yoğunlaşan araştırmacılar fareler üzerinde yaptıkları araştırmalarda teorinin gerçek olduğu kanıtlandı. 


Tip 3 kategorisine dahil edilen yeni tat reseptörleri beyne giden tat hücrelerinin izlediği yolu kullanarak tüm tat türlerinden gelen sinyalleri algılayabiliyor ve beyne iletebiliyor.  Araştırmacılar “Çalışmamız, farklı tat niteliklerinden olan kimyasallar da dahil olmak üzere, birden fazla uyarıcı türünü algılayabilen yeni bir tat hücresi popülasyonunu tespit etti.” diyor.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski