16 Yaşındaki PUBG Mobile Bağımlısı Çocuk Açlık ve Susuzluktan Hayatını Kaybetti

16 Yaşındaki PUBG Mobile Bağımlısı Çocuk Açlık ve Susuzluktan Hayatını Kaybetti


Oyun Bağımlılığı Nedir ? 

 Bilgisayar, oyun konsolu, akıllı telefon gibi cihazlar vasıtasıyla oynanan oyunlarda aşırı zaman geçirilmesine bağlı olarak; kişinin fiziksel, sosyal ve duygusal problemler yaşamasına neden olan bir bağımlılık olarak tanımlanmaktadır. Bu bağımlılık, internet bağımlılığı kategorisi altında değerlendirilmektedir. Dijital oyunlara bağımlı olan bireylerde takıntı, kendini kontrol edememe ve gerçek dünya ile mümkün olduğunca az iletişim kurma gibi belirtiler de mevcuttur.


PUBG Yasaklanıyor Mu ? 

Oyun bağımlılığının örneklerinden biri de Hindistan'da yaşandı. Hindistan'da 16 yaşında PUBG Mobile bağımlısı bir çocuk oyun oynarken yemek yemeyi ve su içmeyi unutunca açlık ve susuzluktan hayatını kaybetti. Hindistan yaşanan bu olaydan sonra PUBG'nin yasaklanmasını gündemine aldı. 


PUBG Nedir ? 

PlayerUnknown's Battlegrounds, ya da bilinen adıyla PUBG, Bluehole tarafından yayımlanan ve geliştirilmekte olan çok oyunculu bir video oyunudur. Oyunda 100'e yakın (en fazla 100) oyuncu rotası belirlenmiş bir uçağın içinde oyuna başlarlar. İstedikleri zaman uçaktan atlarlar ve paraşütleriyle adanın herhangi bir konumuna inerler. Oyuncuların temel amacı çeşitli yerlerden buldukları çeşitli silahlarla diğer oyuncuları öldürüp ölmeden en sona kalan oyuncu olmaktır. Oyun esnasında adanın haritasındaki güvenli alan gittikçe küçülmeye başlar. Harita küçüldükçe oyuncular daha küçük bir alana yoğunlaşırlar ve birbirlerini görüp saf dışı bırakmaları ihtimâli kolaylaşır. Oyunda en son hayatta kalan oyuncu/takım oyunu kazanır. 


16 Yaşındaki Çocuk Açlık ve Susuzluktan Hayatını Kaybetti 

Pandemi döneminde her oyun gibi popüleritesi bir hayli artan PUBG'nin Mobile sürümü çoğu oyuncuda bağımlılık seviyesine kadar ulaştı. Hindistan'da 16 yaşındaki bir çocuk oyun oynarken yemek yemeyi ve su içmeyi unuttuğu için hayatını kaybetti. Uzun süre yemek yemeyen çocuk halsiz düştü ve vücudu susuz kaldığı için dehidrasyon sıkıntısı yaşadı. Hastalık belirtileri gösteren ve durumu fenalaşan çocuk hemen hastaneye kaldırıldı. Hastaneye alındığında ilk olarak Covid-19 testi yapıldı. Virüs kapmış olabileceği düşüncesi ile yapılan test sonucu negatif çıktı. Fakat aşırı ishal sorunu yaşayan ve vücudu susuz kalan çocuk tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve hayatını yitirdi.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski