SpaceX Bugün 57 Tane Daha Starlink Uydusunu Uzaya Fırlatacak

SpaceX Bugün 57 Tane Daha Starlink Uydusunu Uzaya Fırlatacak


SpaceX, merkezi ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir. 

SpaceX bugün itibari ile Falcon 9 aracılığı ile 57 tane daha Starlink uydusunu uzaya fırlatacak. Fırlatma SpaceX ve NASA kanallarında canlı olarak yayınlanacak.

SpaceX, geçtiğimiz çarşamba kötü hava şartları nedeni ile Starlink uydularının fırlatma tarihini ertelemişti. Twitter'dan yapılan açıklamada Starlink uydularının bugün TSİ ile saat 17.54'te fırlatılacağı duyuruldu.

Bugün gerçekleşecek görevde de geçmiş Starlink görevlerinde olduğu gibi Falcon 9 roketi , Starlink uydularını yörüngeye taşımakla yükümlü olacak. Görevde Falcon 9’da bulunacak 57 Starlink uydusunun yanı sıra 2 tane de Dünya’yı gözlemlemek için kullanılan BlackSky uzay aracı bulunacak.

SpaceX’in başlangıçtan beri fazlasıyla tartışılan Starlink uyduları projesi, Dünya genelinde ucuz ve yüksek hızlı internet erişimi sağlamak üzere başlatılmıştı. Proje kapsamında yörüngeye oturtulacak uyduların sayısının 12.000 olarak açıklanmasıysa pek çok bilim insanının ve uzmanın tepkisini toplamıştı.

Starlink projesine tepki gösteren çoğu bilim insanı, 12.000 uydunun gelecekte Dünya’nın yörüngesini bir uydu çöplüğüne dönüştüreceğini söylüyordu. Bununla birlikte Starlink uydularının dünyadan çıplak gözle gözlemlenmesi de pek çok insanın tepkisini toplamıştı.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski