Singapurlu Bilim Adamları Gürültü Önleyici Camlar Üretmeyi Başardı

Singapurlu Bilim Adamları Gürültü Önleyici Camlar Üretmeyi Başardı


Gürültü kirliliği veya diğer adıyla ses kirliliği, insan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı ses oluşumudur. Gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri, özellikle motorlu araçların neden olduğu kirliliktir.  Gürültü kirliliğini çift cam ile azaltmış olsakta tam bir çözüm yolu bulunamadı.

The New York Times'ın haberine göre Nanyang Technological University'den Singapurlu bilim adamları gürültü önleyici camlar üretmeyi başardı. Yeni icat, her biri 4,5 santimetre genişliğinde, bir pencerenin içine bağlı çubuklara ızgara şeklinde sabitlenmiş 24 hoparlörden ve pencerenin dışındaki bir mikrofondan oluşuyor. Mikrofon binanın dışında gürültü algıladığı anda hoparlörler anti-gürültü yaymaya başlıyor. Bu anti-gürültü, dışarıdan gelen sesleri kesiyor ve pencere açık olsa bile odaya giren gürültü kirliliğinin hacmini azaltıyor.

 Cihazı test etmek için araştırmacılar, 1 metrekare büyüklüğünde iki panelli bir sürgülü pencereye yerleştirdiler ve 2 metre uzaklıktaki bir hoparlörden yol, tren ve uçak sesleri gibi seslerin kayıtlarını açtılar. Odanın içinde 18 mikrofon kullanarak, cihazın, 500 hertz'in üzerinde frekansa sahip sesler için sesi yaklaşık yarı yarıya azalttığını keşfettiler. Pencereler, tamamen kapalı tek camlı bir pencerenin sağlayacağı akustik yalıtımdan daha iyi performans gösterdi.

 Aktif gürültü kontrol tekniği, kuş sesi ve insan seslerini içeren 1000 hertz'den daha yüksek frekanslar için ne yazık ki etkisiz kalıyor.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski