Yerli Oyun Girişimlerine Ne Kadar Destek Verildi?

Yerli Oyun Girişimlerine Ne Kadar Destek Verildi?

Milli gururumuz olan Peak Games son dönemde gündemde  en fazla trend olan durum. Peak Games’in dünyaca ünlü oyun platformu olan Zynga’nın milli gururumuz olan Peak Games’i 1.8 milyar dolarlık devasa bir rakama satın aldı. Trendyol ve Yemeksepeti’nin satışlarından daha fazla gelir elde edilen bu satışta, ülkemizin son zamanlarda sorun yaşadığı oyun sektöründe çığır açmasını tahmin ediliyor.

Zynga tarafından satın alınan Peak Games şirketinin ülkemizdeki ilk Unicorn (1 milyar dolar veya üstü yatırımlara)oldu.Yatırım dünyasında en az 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan girişimlere ‘unicorn’ adı verilmekte. Yapılan diğer büyük satışlara kadar Türkiye’de 1 milyar dolar değerlemeye ulaşmış bir girişim bulunmazken, Trendyol ve Yemeksepeti en yakın örneklerdi. Yemeksepeti’nin 589 milyon dolara  satılması en son örneklerden biriydi.

Peak Games’in satışından sonra ,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Twitter hesabında yaptığı açıklamada oyun sektöründeki start-up’lara son 10 yılda 426.7 milyon lira destekte bulunulduğunu açıkladı. Bakan Varank sözlerine şöyle devam etti;
“Kişi başı 1.7 milyon lira gelir ile en yüksek katma değere sahip oyun sektörümüzde yer alan firmalarımızın yaş ortalaması 6.5 Gençler hayallerinizin peşinden koşun, biz size yetişeceğiz.”

Önümüzdeki günlerde daha çok start-up’lara yatırım alabilmek için ülkemizde gençler için yeni bir hizmet devreye girdi.1 milyon yazılımcı projesi ile birlikte oyun sektörü ve yazılım sektörünün daha da hareketlenmesi tahmin ediliyor.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski