Sony’e 2,4 Milyon Amerikan Doları Ceza

Sony’e 2,4 Milyon Amerikan Doları Ceza

PlayStation 5 ile son zamanlarda gündemimize gelen Sony, bu sefer Avustralya’da aldığı ceza yüzünden karşımızda. Avustralya Federal Mahkemesi, Sony Europe ekibini hiç ummadığı sebeplerden ötürü cezalandırdı. Peki Sony neden ceza aldı?


Avustralya da yasalara uymadığı gerekçesiyle geçtiğimiz yılın Mayıs ayından itibaren devam eden, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından Japon teknoloji şirketi Sony’ye karşı açılan davanın sonucu bugün belli oldu. Avustralya Federal Mahkemesi, Sony Interactive Entertainment’a 2,4 milyon Amerikan doları para cezası verdi.

Sony Avrupa’nın 2017 yılında açtığı bir PlayStation Store’un, alınan ürünlerin satın alınmasından iki hafta sonrasında veya ürün hali hazırda indirildiyse geri iade kabul etmemesi, Avustralya Tüketici Yasası’na karşı geliyordu.

Sony, oyun iade talebinde bulunan dört müşterisini telefonla arayarak iade taleplerinin satın aldıkları oyunun geliştiricileri tarafından onaylandığı takdirde kabul edileceğini belirtti. Bunun yanı sıra bir başka iade yapmak isteyen müşterisine ise satın aldığı meblağı geri ödemektense, PlayStation Store kredisi teklif etti.

Yasaya uymaması nedeniyle Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından dava edilen Sony, 2,4 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.

Sony çıkan kararın ardından suçunu kabul ederek cezayı ödeyeceğini açıkladı.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski