Sanayi Üretimi Azaldı

Sanayi Üretimi Azaldı

Covid-19 virüsünün zararları halen devam ediyor. Özellikle ekonomik olarak dünyaya büyük zarar veren salgın, Türkiye’deki sanayi üretimini Nisan ayındaki  sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre %31.4’lük bir oranla azalma yaşayarak ekonomiyi kötü etkiledi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı nisan ayı Sanayi 
Üretim Endeksi verisini açıkladı.
Sanayinin alt sektörlerine  göz gezdirildiğinde Nisan ayında taşocakcılığı  ve madencilik sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre % 14,5 , imalat sanayi sektörü endeksi %33,3ve gaz , buhar, elektrik  ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi % 14,9’luk  azalma yaşadı.
Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre % 13,0 ,imalat sanayi sektörü endeksi % 32,5 ve gaz , buhar , elektrik  ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %12,4’lük azalma yaşadı.

Covid-19 pandemisi dönemindeki en önemli sorunlardan biri ise şirketlerin ettiği gelirler oldu. Birçok şirket konkordato yani iflas duruma geldi. Ciro yapan şirketlerin sayısı bir hayli az. Sanayi sektöründe ise ciro %24.9’luk azalma yaşadı. Diğer sektörlerde ise, ticaret sektöründe ciro oranı %17.4’lük bir azalma görülürken , hizmet sektöründeki ciro oranı %23,9’luk azalma yaşadı. Toplam ciro kaybı yıllık baza göre %19,6’lık bir oranla düşüş yaşadı.Ekonomiyi olumsuz yönde etkileyen covid-19 pandemisi sonrası ekonomi nasıl bir düzlüğe girecek göreceğiz.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski