NASA ''Mars Helikopterini'' Temmuz Ayında Fırlatıyor!

NASA ''Mars Helikopterini'' Temmuz Ayında Fırlatıyor!

NASA, Kızıl Gezegen Mars'ta uçuracağı Ingenuity (T. marifet) adlı helikopterini Temmuz ayında fırlatmaya hazırlanıyor.Helikopter, NASA’nın Mars 2020 görevinin bir parçası. Bu görevin başrolü ise, canlı yaşamının daha önce Kızıl Gezegen’de mümkün olup olmadığını belirlemeye yardımcı olması için geliştirilen Perseverance robotu. Ingenuity bu görevdeki ana araç olmasa da, NASA’nın başka bir dünyada uçma yeteneğini test etmek amacıyla diğer robotla beraber yolculuk edecek.

NASA’da yöneticilik yapan Jim Bridenstine, 17 Haziran’da yapılan bir basın toplantısında göreve yönelik aktardıkları şu şekilde:
 NASA’da bir yönetici olarak beni en çok heyecanlandıran şey, bir helikopterin başka bir dünyada uçuşunu izlemeye hazırlanmak. Böyle bir şey insanlık tarihinde hiç yapılmamıştı. Şimdiyse bu noktaya ulaşmış durumdayız.

Altı yıldır yapımı süren helikopter geçtiğimiz günlerde keşif aracının altına bağlanabildi. Ingenuity baş mühendisi Mimi Aung, helikopterin Kızıl Gezegen’e yapılan uzun yolculuk esnasında orada duracağını söylüyor. Uzay aracının 2021’nin Şubat ayında Mars’a varmasından ve ayrıca, NASA’nın Curiosity aracının 2012 yılında Kızıl Gezegen’e konarken karşılaştığı “yedi dakikalık dehşete” göğüs germesinin ardından Ingenuity, kendini ana keşif aracından ayıracak. Perseverance, helikopterin uçuş denemelerini taşıdığı 23 kameranın bazılarıyla izleyebilecek. Helikopterin uçarken keşif aracını görüp göremeyeceği ise henüz bilinmiyor.

NASA Jet Propulsion Laboratory tarafından helikopter ile ilgili olarak yayınlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.Yorumlar

Daha yeni Daha eski