İhracat Mart Ayında Azaldı

İhracat Mart Ayında Azaldı

2019’un Mayıs ayı tarihinde 16 milyar 803 milyon dolar olan ihracat rakamı, Mayıs 2020'de % 40,9'luk bir dilimde düşüş yaşanarak  9 milyar 64milyon dolara gerilemiş durumda.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamada mayıs ihracatının, covid-19 salgınının etkisiyle dış talep’in  azalması ve resmi tatiller nedeniyle yıllık bazda düşüş yaşamasına rağmen bir önceki ay olan nisana göre yüzde 10,84 arttığını bildirdi. 

Sözlerine devam eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mayıs ayı dış ticaret verileriyle birlikte ihracatımızda da en kötü geride kaldı, toparlanmaya başlıyoruz ifadelerini kullanan Pekcan, Mayısta ara malı ve yatırım malı ithalatı, toplam ithalatın yüzde 91,2'sini oluşturdu. Bu, üretim ve ihracat artışı için önemli bir gösterge açıklamasında bulundu.

Covid-19 pandemisi nedeniyle büyük zararlarla karşı karşıya kalan  büyük ekonomiler çöküş içine girmişken , ihracat yapabilmek önemli bir durum . Özellikle tekstil alanında yapılan tıbbi sağlık malzemeleri ve maske üretimini ihracat bazında satış yaparak büyük zarardan rahat bir nefes alınmış durumda.Bir diğer yara alan sektörlerden birisi ise otomotiv sektörü oldu. Türkiye’de fabrikaları bulunan dünya devleri , VW, Fiat, Renault, Ford Otosan üretimlerini durdurmuş durumda.

Pandemi döneminde düşüş yaşayan ihracat rakamları, covid-19 virüsünün yavaş yavaş kontrol altına alınmaya başladığı zamanlarda nasıl bir durum yakalayacak zamanla göreceğiz. 

Yorumlar

Daha yeni Daha eski