Dünya’nın En Zengin 10 Mühendisi

Dünya’nın En Zengin 10 Mühendisi

Günümüzde okulların verdiği eğitimler tartışıla dursun,biz bu yazımızda dünyanın en zengin 10 mühendisini sıralıyoruz.Bu mühendis kökenli 10 iş insanı dünya servetinin yaklaşık olarak %35'ini elinde bulunduruyor.Kimisi çift anadal ile kazandığı mühendislik fakültesini bitirirken kimisi de yarım bırakarak iş hayatına atılıyor.Şimdi bu 10 mühendise kısaca göz atalım.


Jeff Bezos

Sıralamanın en üstünde yer alan Jeff Bezos, ülkemizde de faaliyete geçen en büyük e-ticaret platformunun yani Amazon’un kurucusu ve CEO’su. Serveti 135 milyar dolar olarak belirtilmektedir. Bu değer kimi zaman artıyor kimi zaman azalıyor ama servetin büyüklüğü çoğu ülkenin tüm kaynaklarından daha fazla. Ayrıca Blue Origin’i de kuran Bezos, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri bölümlerinden mezun.

Bill Gates

İlginç özelliklere ve Dünya’yı etkileyecek çalışmalara imza atan birisi. 2014 yılında Microsoft’tan istifa eden Bill Gates’in ise yaklaşık 90 milyar dolar serveti var. Lisans eğitiminde mühendislik bölümünü kazanmış olsa da lisansını tamamlamadan yarıda bıraktı.

Bernard Arnault

Louis Vuitton ve Moet Hennessey’in sahip olduğu çok uluslu lüks mallar topluluğundaki LVMH’nin CEO’su olan Arnault aslen Fransız asıllıdır. Belki çok az kişi ismini biliyor ama kendisi yaklaşık 78 milyar dolarlık bir servete sahip. Şuan 69 yaşında olan Arnault da mühendislik fakültesi mezunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mark Zuckerberg

Belki de çoğu insanı ve şirketi iyi veya kötü bir şekilde değişteren Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg. Genç yaşında milyarder olan Zuckerberg’in şuan  61 milyar dolar servete sahip. Zuckerberg de mühendis kökenli zenginlerden. Kendisi bilgisayar mühendisliği mezunudur.

Carlos Slim

Osmanlı ile ilişkisi olduğu belirtilen, büyük babası Osmanlı’dan Güney Amerika’ya göç etmiş ailenin bir ferdi olarak Carlos Slim, inşaat mühendisidir. Lakin inşaat mühendisliği haricinde farklı bir alanda, telekomünikasyon alanında yaptığı çalışmalarla biliniyor. Carlos Slim; Telmex (Meksika’nın tek telefon şirketi), America Movil (Latin Amerika’nın en büyük mobil telekom şirketi), Samsung Mexico ve Grupo Carso’nun CEO’su ve başkanı. Yaklaşık serveti ise 67,1 dolar.

Charles Koch

Kimya ve makine mühendisliği bölümlerinden mezun olan Charles Koch, kimya ve petrol rafineri şirketi Koch Industries’in kurucusu. Ayrıca 60 milyar dolarlık servete sahip.

David Koch

Charles Koch’un kardeşi olan David Koch, Koch Industries’in hisselerinin yüzde 42’sine sahip. Kimya mühendisi olan David Koch’un serveti ise 60 milyar dolar.

Larry Ellison

Yazılım devi Oracle’ın kurucusu Larry Ellison, lisans eğitimini tamamlamayarak yarıda bıraktı. Larry Ellison yaklaşık 58,5 milyar dolar servete sahip.

Michael Bloomberg

Küresel yazılım, veri ve medya şirketi Bloomberg’in hisselerinin yüzde 88’ine sahip olan Michael Bloomberg, elektrik mühendisliği bölümü mezunu. Michael Bloomberg 50 milyar dolarlık servete sahip.

Larry Page

1998 yılında Google’ı kuran ve CEO olarak görev yapan Larry Page bilgisayar mühendisliği mezunu. Ayrıca 48,8 milyar dolarlık servete sahip.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski