Dünya’nın En Değerli Teknoloji Şirketleri

Dünya’nın En Değerli Teknoloji Şirketleri

Teknoloji çağı ile birlikte hayatımız eskiye göre daha kolaylaşmaya ve rahatlamaya başladı. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise teknoloji. Teknoloji sayesinde araştırma yapabiliyor, alışveriş yapabiliyoruz, yeni arabalar, yeni telefonlar, yeni ulaşım araçları, yeni bilgisayarlar üretip hayatımızı daha düzene sokuyoruz. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle iletişim daha kolay oldu. 

Dünyanın en değerli 10 şirketinden 7 tane  teknoloji şirketi göz önünden kaçmıyor. Teknoloji şirketlerinin genellikle bulunduğu  bölge olarak Amerika(silikon vadisi) ve Çin merkezli olmak üzere. Özellikle Amerika menşeili olan ve dünyada birçok kitleyi iletişiminde önemli rol oynayan şirketlerden bazıları  Apple ve Microsoft’dur.

Şimdi ise dünyanın en değerli 5 teknoloji şirketine göz gezdireceğiz.


1-Apple 1.38 trilyon dolar
Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından temelleri atılan Apple adını ilk olarak ürettiği bilgisayar kitleri ile adını duyurmuştu. Günümüzde ise dünyanın çok uluslu bir Amerikan şirketi olarak gözümüze çarpıyor.

2-Microsoft 1.27 trilyon dolar 
Microsoft’un kurucusu olan büyük deha Bill Gates dünyanın en varlıklı insanlarından birisi konumunda. Şirket en büyük satın alımlarını ise Aralık 2016'da 26,2 milyar dolara LinkedIn ve Mayıs 2011'de 8,5 milyar dolara Skype Technologies alarak yapmıştı.

3-Alphabet 1 trilyon 
Alexa tarafından dünyanın en çok kullanılan sitesi olarak bilinen Google’ın kurucusu olan dev teknoloji şirketi.

4-Amazon 931 milyar dolar 
Teknolojinin gelişmesi ve dijital dünyaya olan ilgi nedenleriyle e-ticarete olan ilgi son dönemlerde arttı. Amazon ise dünyanın en büyük e-ticaret zincirlerinden birisi konumunda. Ayrıca dijital video izleme platformu Amazon Prime Video, Amazon Music, bulut bilişim hizmeti sağlayan Amazon Web Services, e-kitap okuyucu Kindle ve sesli ev asistanı Amazon Alexa gibi diğer ürünleri de bulunmakta.

5- Facebook 632 milyar dolar 
Ünlü girişimci Marc Zuckerberg’in 2004 yılında kurduğu iletişim sitesi olan içinde bulundurduğu sosyal medya ve iletişim uygulamalı ile dünyanın en dijital teknoloji şirketlerinden birisi konumunda.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski