Apple ürünleri neden hep ''i'' ile başlıyor?(iPhone,iPad,iPod...)

Apple ürünleri neden hep ''i'' ile başlıyor?(iPhone,iPad,iPod...)

Apple'ın iki kurucusundan birisi ve en bilineni olan Steve Jobs’ın Apple’a geri dönüşünün ardından üretilen  her Apple ürünün isminin önünde bir i harfi görüyoruz.iPad,iPhone, iMac, iPod, iTunes, iOS...Peki bu bu i harfinin olayı nedir ve neden her Apple ürünün başında yer alıyor? Detaylar yazımızda..


Apple’dan atılan Jobs, kendi firmasını NeXT'yi kurdu. NeXT ile sağlam bir başarı yakalayamamış da olsa, bu firma daha sonra, o zamanlar acil bir şekilde ürün liderine ihtiyaç duyan, ve çaresiz olan Apple tarafından satın alındı. Çok geçmeden geçici CEO olan Jobs, daha sonra kalıcı oldu ve Apple bu vesileyle,teknoloji endüstrisinin bitiş hizasındayken dünyanın en değerli firması haline gelecekti.

''i'' Nereden Geldi?

Steve Jobs şirkete ilk geri döndüğünde, kendisine İngilizce karşılığı ‘interim CEO’ olan ‘geçici CEO’ pozisyonunun verilmesini arzu etti. İlk kartivizitini hazırlarken tasarım takıntısı nedeniyle interim CEO’nun çok uzun olduğuna ve isminin altına kısaca iCEO yazılmasına karar verdi. Apple hikayesi de böylece  yeniden doğmaya başladı.


Interim kelimesinden gelen i harfi oldukça hoşuna giden Jobs, döner dönmez çıkardığı ilk ürün olan yeni Mac’in adını da iMac yaptı, ardından iPod ve iTunes ile de ürünleri başına i harfi koyarak çıkarmaya devam etti.

Her ne kadar iMac lansmanında i harfinin internet, individual, inspire gibi anlamlara geldiğini söylemiş olsa da , Walter Isaacson’un Jobs ile yaptığı röportajlara dayanarak hazırladığı biyografi kitabında Steve, i harfinin hikayesinin iCEO ile başladığını anlatıyor.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski