Almanya’da Fabrika Siparişleri Azaldı

Almanya’da Fabrika Siparişleri Azaldı

Covid-19 nedeniyle birçok ülkenin ekonomisi krize girdi. Pandemi nedeniyle dünyayı çevreleyen bir ekonomik kriz mevcut. Ekonomik olarak en çok zarar gören ülkelerden birisi ise Avrupa’nın önemli ekonomilerinden birisi olan Almanya oldu. Almanya’nın en güçlü kozu olarak bilinen otomobil sektörü bu dönemde zorlu bir sürece girmişken otomobil üretimi tamamen durmuş durumda.

Üretimin neredeyse bitecek kadar azaldığı bu dönemde Almanya’nın fabrika satışlarında Nisan ayı bazında çok büyük bir düşüş yaşandı.

Almanya'da fabrika siparişleri, covid-19 salgınının etkisiyle nisan ayında yüzde 19,7 düşüş beklentisine karşın yüzde 25,8 azalış gösterdi.Bu azalış ise , 1991'den bu yana en dik düşüş olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Destatis, nisan ayı fabrika siparişleri verisinde veri setinin başladığı 1991’den bu yana kaydedilen en büyük düşüşün yaşandığını belirtti.
Siparişler, Nisan 2019'a göre ise yüzde 36,6 azalış kaydetti.

Fabrika siparişlerine ilişkin piyasa beklentisi, aylık bazda % 19,7 azalması yönündeydi.Fakat bu beklentiye göre azalma oranı %6.1 oranından daha fazla düşüş yaşanması gözlerden kaçmadı.

Ekonominin ilerlemesi için en önemli hususlardan birisi olan üretmek, covid-19 pandemisi nedeniyle büyük bir azalma içinde. Almanya,İngiltere ve Fransa gibi Avrupa’nın köklü ve kurumsal ekonomilerinin bu pandemi döneminden çok fazla yaralar alması gelecek günlerde özellikle otomobil fiyatları ve diğer sektörler açısından daha da zor günleri bekliyor 

Yorumlar

Daha yeni Daha eski