Almanya İhracat Oranları Çakıldı!

Almanya İhracat Oranları Çakıldı!


Hamburg Limanı 

Alman ekonomisinin belkemiği ihracatta koronavirüs önlemleri sebebiyle son 70 senenin en büyük düşüşü kaydedildi. Almanya'nın ihracatı Nisan ayında bir önceki yıla nazaran yüzde 31,1 oranında geriledi.

Almanya‘nın ihracatı, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle geçtiğimiz Nisan ayında tarihinin en büyük düşüşünü yaşadı. Federal İstatistik Dairesi’nin açıkladığı verilere gore Nisan ayında toplam ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran yüzde 31,1 oranında azalarak, 75,7 milyar euro seviyesine indi. Bu rakam, Alman dış ticareti ile ilgili istatistik tutulmaya başlanan 1950 yılından bu yana en büyük düşüşe tekabül ediyor. Nisan ayı rakamları, Mart ayı ile kıyaslandığında da ihracattaki azalmanın yüzde 24 seviyesinde olduğu ortaya çıkıyor.

İhracattaki bu düşüşün ana nedenleri olarak, sınırların kapanması sonucu Avrupa iç pazarındaki aşırı durgunluk, küresel ticaret ve seyahat kısıtlamaları ve gerek deniz gerekse hava taşımacılığında yaşanan aksaklıklar gösteriliyor. İstatistik Dairesi, Almanya‘nın söz konusu sebeplerden dolayı ithalatta da, geçen senenin aynı dönemine bakılırsa Nisan ayında yüzde 21,6 azalma yaşadığını ve ithalat kütlesinin 72,2 milyar euroya gerilediğini bildirdi.

Almanya’nın ihracatındaki düşüşün boyutu, ticaret ortağı ülkelere ve bölgelere nazaran değişiyor. Buna göre Çin’e yönelik ihracatta yüzde 12,6 ile nispeten az bir düşüş yaşanırken Fransa’ya yapılan ihracat yüzde 48,3, İtalya’ya yüzde 40,1 ve Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yüzde 35,8 oranında azaldı.

"Made in Germany"e talep azalacak


Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği‘nin (DIHK) tahminlerine gore Almanya’nın ihracatı yıl sonu itibarıyla, 2019’a oranla yüzde 15 civarında azalacak. Alman Sanayicileri Federal Birliği (BDI) de bu tahmine katılarak, ülkeden dışarıya ihraç edilen mal ve hizmetlerin yıl sonunda yüzde 15 azalacağı öngörüsünde bulundu.

BDI ayrıca, ticaret ortağı ülkelerin tamamına yakınında ekonomik büyümenin büyük bir darbe alacağından yola çıkıldığı için "Made in Germany" ürünlere yönelik talebin de hissedilir ölçüde azalacağı tahmininde bulundu.

Dünya Ticaret Örgütü’nden (DTÖ) yapılan açıklamada da, koronavirüs salgınının gidişatına bağlı olarak küresel ticaret hacminde bu yıl yüzde 13 ile yüzde 32 arasında bir düşüş yaşanmasının beklendiği duyuruldu. Dünya ticareti, uluslararası ticaret anlaşmazlıkları ve küresel konjonktürdeki durgunluk sebebiyle 2019 yılında da iyi bir yıl geçirmemişti.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski