2020 yılında Ülkemizde en çok satılan telefon markaları!

2020 yılında Ülkemizde en çok satılan telefon markaları!

2020 yılının ilk dört ayı için ülkemizde en çok satılan  akıllı telefon markaları Xiaomi tarafından açıklandı.Akıllı telefon piyasasında yerini iyice sağlamlaştırmaya devam eden Xiaomi son olarak Redmi Note 9'u tanıttı.Tanıtım etkinliği sırasında satış rakamları ile ilgili verileri de paylaşan Çinli firma, hem dünya hem ülkemize dair önemli ip uçlarını gözler önüne sermiş oldu.Paylaşılan tabloya bakıldığında son zamanlarda ülkemizde de popüler olan Xiaomi telefonların kullanım yüzdelerindeki artış dikkat çekiyor.


2020 Yılı İlk 4 Ay En Çok Satan Telefonlar

Xiaomi'nin paylaştığı bu veriler 2020 yılının ilk çeyreği dediğimiz yılın ilk dört ayını kapsıyor. Buna göre ilk çeyrek itibari ile Türkiye'de en çok satış yapan akıllı telefon üreticisi Samsung. Ancak şirketin geçtiğimiz yıla kıyasla pazar payının %11 oranında küçüldüğü görülüyor. Buna rağmen Samsung'un pazar payının hala %30 gibi önemli bir seviye olduğu düşünülüyor. Tabloya bakıldığında ikinci sırayı ise Huawei alıyor. Öyle ki Huawei için de işler geçtiğimiz yıla kıyasla oldukça kötü gidiyor.. Buna göre pastadan aldığı pay %24 olarak açıklanan şirket %17'lik bir küçülme yaşamış.


Bu tabloda Xiaomi ise üçüncü sırada yer alıyor. Pazar payı %17 olan şirketin satışlarındaki müthiş derecede ki yüksek artış oranı ise hemen dikkat çekiyor. Buna göre Çin merkezli üreticinin %339 oranında payını arttırdığı görülüyor. Uygun fiyata iyi özellikler sunan fiyat/performans modelleri ile piyasada önemli derecede söz sahibi olan Xiaomi'nin ülkemizdeki satışları bu 4 aylık süreçte patlama yapmış gibi gözüküyor. Yüksek fiyat politikasına sahip Apple'ın Türkiye geneli pazar payı ise %7'de kalmış durumda. Apple'ın pazar payındaki %7'lik düşüş de tüketicinin fiyatlara olan tepkisi ve alım gücü düşüşünü ortaya koyuyor.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski