Tüpraş Zarar Açıkladı

Tüpraş Zarar Açıkladı

Türkiye’nin en kurumsal şirketlerinden biri olan Tüpraş 2020’nin ilk çeyreğinde zarar açıkladı.

Covid-19 nedeniyle tüm dünyada düşüş yaşan petrol fiyatları nedeniyle yara alan petrol şirketleri zarar açıklamaya devam ediyor. Benzinin varil fiyatının sıfır liraya kadar düştüğü dönemde, en çok yara alan sektörlerden birisi petrol sektörü oldu.

Tüpraş’ın geçen sene net karı 525.8 milyon TL idi. 

Tüpraş 2019’un son çeyreğinde 155 milyon TL’lik operasyonel giderler ve finansman maliyetleri nedeniyle zarar açıklamıştı.

2020’nin ilk çeyreğinde ise 2.27 milyar TL’lik  bir zarar açıklayan Tüpraş’ın, 2.27 milyar TL’lik zararın  sebebinin döviz kurlarının sürekli artış göstermesinin etkili olduğu düşünülüyor. 

2018 yılına göre net geliri 3.76 milyar TL olan Tüpraş, 21 Mayıs 2020 tarihi bazında hisse senedi fiyatı %1,98 gerileme yaşadı ve 79.10 TL’dir.

 Geniş iş gücüne sahip olan şirket, covid-19 pandemisi  nedeniyle diğer sektörler gibi yaralar alması doğal. Türkiye’deki döviz fiyatlarının yukarı tırmanması, benzinin varil fiyatının sıfırı görmesi gibi birçok durum zarar açıklamasında etkili oldu.

Tüpraş, 2020 yılının ilk çeyreğinde enerji verimliliği konularındaki projeler için 320 milyon TL yatırım harcaması yapması gözlerden kaçmadı.


Şirketin  yürüttüğü güçlü ve disiplinli finansman politikalarıyla birlikte  bulunulan (covid-19 pandemisi ve benzinin varil fiyatının sıfır lira olması )dalgalı dönemde güçlü bilançosunu koruduğu gözlemlendi.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski