Sanayi Üretimi Düşüşte

Sanayi Üretimi Düşüşte

Sektörel bazda bu dönemde en çok yara alan sektörlerden birisi sanayicilik oldu.Geçen aylara göre sanayi üretimi hızlı bir düşüşe geçtiği gözlenmekte.

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını sonrasında sektörlerin çoğu ve ekonomiler zarar gördü.

TÜİK’in yayınladığı rapora göre Mart ayında sanayi üretimi diğer aylara göre %7.1 düşüş yaşayarak yaralar almaya devam ediyor.Yıllık dilimde ise %2 gibi bir oran ile azalma gösterdi.

TÜİK’in açıkladığı sanayi üretimi verilerinde sanayinin alt sektörlerine göz gezdirdiğimiz zaman 2020’nin Mart ayında taşocakcılığı ve madencilik sektörü endeksine göre bir önceki yılın aynı ayına göre % 5.6, imalat sanayi sektörü endeksi %1.9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,9 azaldı.

Sanayinin alt sektörlerine göz gezdirildiğinde 2020 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %2.2 düşüş yaşadı,imalat sanayi sektörü endeksi %7.5ve gaz, elektrik,buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %5.7 azalma göstererek sanayi sektörüne darbe vurdu.Sanayi sektörün işleyişi mekanizma gibi yürüdüğü için belirli bir döngü içinde devam etmesi gerekmekte.Bu sebeple sanayinin alt sektörlerinde böyle bi düşüş sanayi üretiminin azalmasına sebep olan en büyük etkenlerden birisi konumunda.

2019’un ilk çeyreğine göre %4.4’lük artış gözlerden kaçmadı.2020’nin ilk çeyreğine göre geçen seneye göre bir kıyaslama yapacak olursak her ne kadar üretim bazında düşüş olsa da geçen seneye göre yaklaşık %4.5 artış gözlerden kaçmıyor.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski