Samsung’dan Ar-Ge çalışmaları için rekor yatırım

Samsung’dan Ar-Ge çalışmaları için rekor yatırım

2020’nin ilk çeyreğine ait finans raporunu geçtiğimiz günlerde yayınlayan Samsung ,şimdi de bu dönem içerisinde Ar-Ge yatırımları için ayırdığı miktarı kamuoyuyla paylaştı. Samsung 2020’nin ilk çeyreğinde Ar-Ge çalışmaları için 5.36 trilyon won (yaklaşık 31 milyar TL) harcadı.


Güney Koreli teknoloji devi, bu miktarda bir Ar-Ge harcamasıyla kendi rekorunu kırmış oldu. Şirket daha öncesin de 2018’in ilk çeyreğinde Ar-Ge çalışmaları için 5.32 trilyon won kaynak ayırmıştı.

2020’nin ilk çeyreğinde yapılan Ar-Ge harcaması, Samsung’un bu dönemki toplam satış gelirinin yüzde 9.7’sine tekabül ediyor. Şirket, geçtiğimiz yıl Ar-Ge harcamaları için ilk çeyrek gelirinin yüzde 9.6’sını ayırmıştı. Samsung’un 12 aylık dönemde yaptığı toplam Ar-Ge harcaması ise 20.19 trilyon won oldu. Güney Koreli şirket, tarihinde ilk kez 20 trilyon won Ar-Ge yatırımı sınırını geçti.

Samsung, Ar-Ge yatırımlarının planlandığı şekilde ilerleyeceğini ve koronavirüs salgınının süreci etkilemesinin beklenmediğini de açıkladı. Yonhap’ın haberine göre, Samsung’un portföyünde 180 binden fazla patent bulunuyor. Bu patentlerden 5 bin 75’inin Samsung’un ana vatanı Güney Kore’de, yaklaşık 8 bin 700’ünün de ABD’de alındığı belirtildi.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski