Ryzen 4000 serisi işlemciler için şaşırtan TSMC iddiası!

Ryzen 4000 serisi işlemciler için şaşırtan TSMC iddiası!

 

  Yıl sonunda 4. nesil Ryzen işlemcilerini piyasaya sunmaya hazırlanan AMD, pazar payını artırmayı hedefliyor. Özellikle 3. nesil işlemciler ile birlikte iyi bir çıkış yakalayan şirket, birçok tüketicinin güvenini geri kazanmış durumda. Intel tarafında ise 10. nesil işlemciler piyasaya sürülecek. Özellikle alt ve orta seviyede agresif bir fiyat politikası güden Intel, pazar payını geri istiyor. Son gelen haberlere göre, Ryzen 4000 serisi işlemciler 5 nm litografiye sahip olabilir.

  Normal şartlarda, 4. nesil Ryzen işlemcilerin gelişmiş bir 7 nm üretimden geçmesi bekleniyordu.

  Ryzen 4000 serisi işlemciler, 5 nm TSMC üretimine emanet

  İşlemci pazarındaki rekabet oranı gittikçe artıyor. AMD’nin Ryzen işlemcilerini piyasa sunması ile birlikte, son 3 yılda epey bir değişim yaşandı. Özellikle 3. nesil Ryzen işlemciler ile iyi satış rakamlarına ulaşan AMD, birçok pazarda en çok satanlar arasında. 3. nesil işlemcilerin 7 nm üretimden geçmesi, 14 nm litografiye sahip Intel işlemcilere karşı AMD’nin elini güçlendirmişti.


  Tekli çekirdek performansında Intel işlemcilere yaklaşan AMD, çoklu çekirdek performansında rakibine fark atıyor. Ancak 10. nesil Comet Lake masaüstü işlemciler bu durumu değiştirmeye geliyor. Çekirdek sayısında artışa giden Intel, i3 işlemcilerini 4 çekirdek / 8 izlek, i5 işlemcilerini 6 çekirdek / 12 izlek, i7 işlemcilerini 8 çekirdek / 16 izlek ve i9 işlemcisini de 10 çekirdek / 20 izlek yaptı.

  Ancak bu işlemcilerin 14 nm+++ litografiye sahip olması, AMD için bir avantaj. Normal şartlarda 7 nm litografiye sahip olması gereken Ryzen 4000 serisi işlemciler ise 5 nm litografiye sahip olabilir. Sızan raporlarda, TSMC 2020 yılının son çeyreğinde gelişmiş 5 nm FinFet çiplerinin seri üretimine geçecek. Bu çiplerin de yeni işlemcilerde kullanılması bekleniyor. AMD, hali hazırda TSMC ile birçok ortaklık kuruyor ve işlemcileri için sipariş veriyor.

  Yılın ikinci yarısında ise normal 5 nm çipler için üretime geçilecek. İlk siparişi veren firmalardan birisi de AppleA14 Bionic işlemcisi için sipariş veren Apple, iPhone 12 modellerini sonbahar aylarında tanıtacak. TSMC ile 5 nm konusunda anlaşan bir diğer şirkette Huawei olmuştu. Ancak Çin ve ABD arasında yaşanan gerilimler, bu anlaşmalara son vermiş.

  Yeni işlemcilerin 5 nm litografiye sahip olması, büyük performans artışlarına sebebiyet verecektir. Ancak, AMD’nin son anda böyle bir değişikliğe gitmesi pek mümkün gözükmüyor. Yine de, yıl sonuna kadar oldukça vakit var.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski