NASA Koronavirüs İçin Özel Solunum Cihazı Üretti!

NASA Koronavirüs İçin Özel Solunum Cihazı Üretti!

NASA’nın Geliştirdiği Solunum Cihazı

NASA araştırmacılarından oluşan bir ekip, COVID-19 hastalarını tedavi edebilmek için standart solunum cihazından yaklaşık 8 kat daha ucuza üretilebilecek bir solunum cihazı geliştirdi. NASA’nın yeni ürününe, ‘yerel olarak erişilebilir ventilatör müdahale teknolojisi’nin İngilizce kısaltması olan VITAL adı verildi. Ve bu VITAL, sadece 37 gün içerisinde yapıldı. Şimdilerde NASA’nın tasarladığı bu solunum cihazının, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay alması bekleniyor.


Yapılan açıklamaya göre, cihaz “COVID-19 hastalarını tedavi etmek için tasarlandı” ve bu haftanın başında yapılan kritik düzeyde ki bir testi geçti.

VITAL

VITAL (Yerel Olarak Erişilebilir Ventilatör Müdahale Teknolojisi) olarak adlandırılan cihaz, NASA’nın mühendisleri tarafından Kaliforniya eyaletindeki Jet İtki Laboratuvarı’nda (JPL) geliştirildi.

JPL Direktörü Michael Watkins yaptığı açıklamada, “Tıbbi cihaz üretiminde değil uzay aracında uzmanız ama mükemmel mühendislik, titiz testler ve hızlı prototipleme uzmanlıklarımızdan sadece birkaçı.” sözlerini söyledi.

Beklentilerin Karşılanması

NASA’ya göre, VITAL’ in çok daha az parçası olduğu için üretimi ve bakımı geleneksel cihazlardan çok daha kolay. Ayrıca cihaz, saha hastanelerinde kullanılmak üzere değiştirilmeye de müsait.

Icahn Tıp Fakültesi İnovasyon Direktörü Matthew Levin yaptığı bir açıklamada, NASA’nın geliştirdiği prototipin, çeşitli simüle hasta koşulları altında tam da beklenen performansı gösterdiğini belirterek, VITAL’ in COVID-19 hastalarının tedavisinde hem ABD’de hem de tüm dünyada gönül rahatlığıyla kullanılabileceğinden emin olduğunu ekledi.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski