Maske İhracatında 1 Milyar Dolar Gelir Bekleniyor

Maske İhracatında 1 Milyar Dolar Gelir Bekleniyor

Bakteri tutmayan N95 adlı maskenin 40 kuruştan üretilip 1 liranın altında bir fiyata satılacağı düşünülüyor.N95 maskesinin ihracatına izin verilirse 1 milyar dolarlık ihracat geliri beklenmekte.


MAG Maske Genel Müdürü Ayhan Gökmen 40 kuruşa üretilen cerrahi maskenin düşük bir kar marjıyla 50-60 kuruştan satılabileceğini söyledi.
MAG Maske Genel Müdürü Ayhan Gökmen , yakın dönemde iç piyasada maske fazlalığı olacağını, ihracata izin verilmesi halinde 1 milyar dolarlık gelir ile maske ihraç edilebileceğini söyledi.


Maske yapımında kullanılan kumaşın nasıl olacağı hakkında bilgilendirme yapan MAG Maske Genel Müdürü Ayhan Gökmen, maske yapımında kullanılan kumaşın antibakteriyel ve antiseptik hale getirilip yüksek elektrik voltajı yüklendiğini, böylece bakteri kovucu özellik kazandırıldığını anlattı.


Sonrasında kumaşın  N95 testi denilen bakteri tutunma testine alındığını, testi geçen kumaştan % 95'in üzerinde bi oranda bakteriyi tutarak  ve insanı koruyarak cerrahi maske üretildiğini belirten MAG Maske Genel Müdürü Ayhan Gökmen, 3 katmandan oluşan bu maskelerin 2-3 defa yıkanabileceğini söyledi.


Covid-19’un çıktığı ilk ülke olan Çin,Covid-19’un azalmasıyla krizi fırsata çevirerek maske ihracatından 1.4 milyar dolarlık gelir etti. Çin’de covid-19’un en azaldığı dönem olarak bilinen Mayıs ayında 4 milyar adet maske sattı.Avrupa ülkelerinden  fazla sipariş alan Çin en son olarak Fransa’dan 2 milyar maske siparişi almıştı.


Çinlilerin çoğu zaman krizleri fırsata çeviren olarak bilinen bir millettir.Avrupa’da maske sıkıntısı çok fazla iken Çin çok fazla sipariş aldı.


Türkiye ise ürettiği maskeler ile önümüzdeki günlerde büyük bir hacim ile maske ihracatı yapacak gibi gözüküyor. 

Yorumlar

Daha yeni Daha eski