Krizde Kaybedenler ve Kazananlar

Krizde Kaybedenler ve Kazananlar


Covid-19 bilinen adıyla Corona virüsü tüm dünyayı etkisi atlına almış durumda.Peki sizce bu durumu fırsata çeviren sektörler hangileridir?
Tekstil sektörü,krizden her ne kadar etkilense bile maske üretimi ve çeşitli tıbbi eşyalar ürettikleri için diğer sektörlere göre daha az bu krizden etkilendiler.
Havayolu Taşımacılığı,krizden büyük bir yara almış durumda. Corona virüsün ekonomik anlamda en çok zarar verdiği sektör havayolu taşımacılığı oldu.
Eğlence sektörü,krizden etkilenen bir diğer sektördür.İnsanlar corona virüs yüzünden toplu alanlarda bulunmaktan çekindikleri için eğlence sektörü fazlasıyla yaralar aldı.
Petrol şirketleri,corona virüsün de etkisiyle ham petrol fiyatları çok hızlı bir düşüşe geçti.Ham petrolün varil fiyatı 30 dolara kadar iniş yaptı.
Ticaret,corona virüsün de etkisiyle tüm dünyada askıya alınmış durumda.

Spor etkinlikleri,tüm dünyada durmuş durumda.Bu krizde en çok kaybeden spor dalları futbol , basketbol ve amerikan futboludur.Kulüplerin hem televizyon yayın hakları,maç stad gelirleri ve sponsorluk gelirleri çökmüş durumda. Yapılan bir araştırmaya göre Dünyaca ünlü İngiliz futbol kulübü Manchester United kendi stadyumunda oynadığı bir maç için stadyum gelirlerinden elde edilen para yaklaşık 21 milyon poundur.Kulüplerin bu dönemde elde ettiği zararlar tamamen fazladır.

Gıda şirketleri bu dönemde zorlanan sektörlerdendir.İnsanların bilinçsizce yaptığı alışverişler yüzünden bir çok işletme,şirket mağdur duruma düşmüştür.Market alışverişlerinde kendi tüketimlerinden fazla alım yapan müşteriler(stokcular) diğer insanları da zor duruma düşürmüşlerdir.
Hijyen üreticileri,bu dönemde en fazla para kazanan sektörlerdendir.Dezenfektan ürünleri üreten şirketler siparişlere yetişemiyorlar.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski