Koronavirüs ABD'li Milyarderlere 283 Milyar Dolar Kazandırdı

Koronavirüs ABD'li Milyarderlere 283 Milyar Dolar Kazandırdı

Covid-19 pandemisi sürecinde pek çok ülke ve şirket zarar ederken, ABD’nin en zenginleri mal varlıklarını arttırmaya devam etti. Jeff Bezos gibi kişilerin, bu süreçte servetlerini kat kat arttırdıkları görüldü. Milyarderlerin çoğu elde ettikleri geliri kriz sırasında hisse satışı yaparak kazandılar.

Koronavirüs salgını pek çok büyük şirketi derinden zarar verse de ortaya çıkan son verilere göre milyarderlere yaramış görünüyor. 1 Ocak ve 10 Nisan 2020 tarihleri arasında Jeff Bezos, Elon Musk, MacKenzie Bezos, Eric Yuan, Steve Ballmer, John Albert Sobrato, Joshua Harris ve Rocco Commisso’ın her biri 1 milyar doların üzerinde gelir elde etti.


Institute for Policy Studies’in yaptığı araştırma sonucunda, ABD’li milyarderlerin Covid-19 sırasında servetlerine toplamda 282 milyar dolar kattıkları gözlemlendi. “18 Mart ve 10 Nisan 2020 arasında, işsizlik oranı yüzde 15’e doğru giderken 22 milyondan fazla insan işini kaybetti. Aynı üç hafta içinde ABD’li milyarderlerin serveti neredeyse yüzde 10 artarak 282 milyar dolarlık ek kazanç elde etti” şeklinde açıklama yapan enstitü, salgının aslında zengin olanları değil maddi durumu yetersiz olanları daha çok etkilediğini gözler önüne serdi.

Jeff Bezos farkı büyütüyor


Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, 31 Ocak’tan bu yana 4 milyar dolarlık değerin üzerinde Amazon hissesi sattı. Çıkan vergilerin ardından 3,1 milyar dolar kazanan iş insanı, bu hisseleri bir diğer şirketi Blue Origin’i finanse etmek için sattığını söylese de satış faaliyetleri önceki yıllara göre çok daha yüksekti. Bezos, 1 Ocak’tan 15 Nisan’a kadar elde ettiği net serveti ise 25 milyar dolar. Bu servet, 9,5 milyon nüfuslu bir ülke olan Honduras’ın 23,9 milyar dolarlık Gayri Safi Yurtiçi Hâsılası’ndan daha büyük.

Toplamda 2 milyon Amazon hissesi satan Bezos’un hala Amazon’da 55,55 milyon hissesi bulunuyor. Forbes, şu anda Bezos’un net değerini 126,9 milyar dolar olarak görüyor. Bu servet, Bezos’dan sonra en zengin 2. isim olan Bill Gates’in servetinden 14,5 milyar dolar daha fazla.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski