İtalya Normale Dönüyor

İtalya Normale Dönüyor


İtalya'da koronavirüs vaka sayısı 209 bini ölü sayısı ise 28 bini aşmış durumda. Koronavirüs ölümlerinde Dünya genelinde ikinci sırada bulunan İtalya
normalleşme sürecine girdi. Kısıtlamaların birçoğunun gevşetilmesi kararlaştırıldı.

Başbakanlık kararnamesiyle resmiyete kavuşan ve “virüsle yaşanacak dönem” şeklinde tanımlanan 2. aşama kapsamında ilk olarak inşaat, imalat ve toptan ticaret sektörleri işbaşı yapmaya geri dönecek. İkinci aşamayla birlikte 4,4 milyon kişinin işine dönmesi bekleniyor.

Zorunlu ihtiyaçlar haricinde sokağa çıkmanın yasak olduğu Güney Avrupa ülkesinde yarından itibaren (4 Mayıs) sokağa çıkma yasağının kapsamı biraz daha daraltılarak insanlara bazı yeni haklar tanınacak. İnsanlar, alışveriş ve eczane ihtiyaçlarının dışında 1 metrelik sosyal mesafeyi korumaları şartıyla aile yakınlarıyla görüşebilecekler.

Sokağa izin belgesiyle çıkabilme kuralının devam edeceği ikinci aşamada insanlar, evlerinden uzakta toplu olmamak şartıyla spor yapabilecekler. Parklar ve bahçeler de kalabalık olmaması şartıyla insanlara yeniden açılacak. Nefes darlığı olanların veya ateşi 37,5 derecenin üstünde olanların ise evde kalması gerekiyor. Ayrıca bu aşamada kamuya açık tüm kapalı alanlarda ve toplu taşımalarda maske kullanımı zorunlu hale geliyor .

Roma ve Milano gibi kalabalık şehirler başta olmak üzere birçok belediye toplu taşıma araçlarındaki oturma düzeninde değişikliğe gitti. Yeni oturma düzeninde sosyal mesafe dikkate alındı. Ayrıca toplu taşıma araçlarını kullanan şoförlere de aracın yarısının dolması sonrasında başka yolcu almamaları tavsiye edildi. Bunlara ek olarak Roma Belediyesi, bisiklet ve scooter gibi araçların kullanımını artırmak için ek olarak 150 km bisiklet yolu yapılacağını açıkladı.

İkinci aşama kapsamında üniversitelerin sınıf ve amfilerinde, sosyal mesafeye uymak şartıyla sınavların ve mezuniyet sunumlarının yapılabileceği duyuruldu. Ayrıca okullar da eylül ayına kadar kapalı kalmaya devam edecek. İşten çıkarmanın yasaklanması süresi ise 5 aya çıkarıldı.

Sosyal mesafe kuralının korunması için alınan bir diğer önlem tren yolculuklarında oldu. 2. aşamayla birlikte tren seferleri yarı kapasiteyle yapılacak. Bu kapsamda alınan bir diğer önlem de şehirlerarası tren yolculuklarında ön rezervasyon koşulunun getirilmesi oldu. Kararnameye göre 11 Mayıs tarihinden itibaren kütüphane, sergi ve müzeler; 1 Haziran’dan itibaren restoran, kafe ve kuaför salonları açılacak.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski