En İyi 10 Üniversite

En İyi 10 Üniversite

Gelişen dünya şartlarında üniversiteler çok önemli bir rol oynuyor. Özellikle üniversiteden sonra ilk olan adım işe başlama safhasında CV ( özgeçmiş)’e bakılırken en önemli etkenlerden birisi üniversite eğitimi.

Dünyanın bilim,teknoloji ve ekonomi alanında çok köklü ve kurumsal üniversiteleri bulunmakta.  Biz ise bugün dünya üzerindeki bilimsel , teknolojik ve ekonomik olarak en iyi, saygın üniversitelerini sıralayacağız. Listemizde 10 üniversite bulunmakta. Listemizde ABD üzerinde bulunan 8, İngiltere üzerinde bulunan 2 üniversite bulunmakta.1.Harvard Üniversitesi, ABD
1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi,ABD’de eğitimi devam etmekte ve en eski yüksek öğretim kurumu konumunda.

2.Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ABD
Özellikle bilim ,mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir. Dünyanın en iyi teknik üniversite olarak tanımlanmaktadır.

3.Stanford Üniversitesi, ABD
Dünyanın en çok bütçeye sahip olan üçüncü üniversite konumunda olan Stanford Üniversitesi bilim , teknoloji , ekonomi ve tarih konularında tanınan bir üniversitedir. Silikon vadisinin öncüsü olan kurum birçok ünlü yönetici bu okulda eğitim görmüştür.

4.Cambridge Üniversitesi, İNGİLTERE
1209 yılında kurulan Cambridge üniversitesi çok köklü bir üniversitedir. Yerel halk ile çıkan anlaşmazlıklar sonucunda Oxford üniversiteden ayrılan eğitimciler tarafından kurulmuştur.

5.Oxford Üniversitesi, İNGİLTERE
1096’dan beri eğitim verilen Oxford üniversitesi İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesi konumunda.

6.Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, ABD
1866 yılında kurulan Kaliforniya Üniversitesi kurumsal olarak, tarih olarak ve prestij olarak dünyanın en iyi altıncı üniversitesi konumunda.

7.Princeton Üniversitesi, ABD
1746’da kurulan bu köklü üniversite birçok ödüle ev sahipliği yapıyor.Princeton'ın 40 Nobel Ödülü, 17 Ulusal Bilim Madalyası ve 3 Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası ödüllerine sahiptir.

8.Yale Üniversitesi, ABD
1701 tarihinde kurulan Yale Üniversitesi,ABD'nin üçüncü en eski üniversitesi ve en prestijli okullarından biridir. Ülkenin en tanınmış sekiz özel üniversitesini bir araya getiren Sarmaşık Ligi(Ivy League) üyesi konumundadır.

9.Columbia Üniversitesi, ABD
1754 yılında Columbia Üniversitesi New York’un en eski Amerika’nın ise en eski beşinci üniversitesidir. En köklü özel üniversitelerden biridir.

10.Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, ABD
1891 yılında kurulan bu özel okul dünyanın en iyi teknik okullarından birisi olarak kabul edilmekte.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski