Elektrik Üretimi Artış İçinde

Elektrik Üretimi Artış İçinde

Birçok fabrikanın ve işletmenin çalışmaması sebebiyle çevre sorunları biraz da olsa ortadan kalkmaya başlıyor. Özellikle ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan hava kirliliği bu dönemde etkisini daha az gösteriyor. Fabrika ve sanayi kentlerinde özellikle hava kirliliği ve su kirliliği gibi çevreye üst düzeyde zarar veren kirlilik çeşitleri yaygın durumda.


Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki artışı göz önünde.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, yerli ve yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payının yüzde 90 ile yeni bir rekor kırdığını duyurdu.


Ülkemizde toprak verimliliği ve madencilik konusunda verimli bir bölgede yer alıyor. Kömür,taş madenciği ve fındık kömür gibi madenlerin sık sık yaygın olduğu bir çoğrafyada bulunmamız avantaj göstergesi olmasına rağmen son zamanlarda artan yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırımlar ile sürdürülebilirlik artmış durumda.Büyük holding, toplulukların ve şirketlerin yeni dönemdeki politikalarından birisi sürdürülebilirlik. 

Son dönemde hükümet ile yapılan çalışmalarda elektrik üretiminin yaklaşık %90 gibi bir oranını yenilenebilir kaynaklardan elde edilmiş durumda. Bu konu ile ilgili

Bakan Dönmez, "24 Mayıs günü elektrik üretimimizin yüzde 90'ını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde ederek günlük üretimde yeni bir rekora daha imza attık" dedi. 


Elektrik üretiminin yenilenebilir kaynaklara baz alındığında;

1-Hidroelik (su): 43.7

2-Yerli kömür: 16.5

3-Rüzgâr: 14.5

4-Güneş: 7.2

5-Jeotermal: 5.3

6-Biyokütle: 2.6

7-Diğer: 0.2

8-Doğalgaz+Fuel Oil+İthal Kömür: 10

Avrupa ve birçok ülke yenilenebilir enerji kaynakların faydasını görüyor.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski