Bilim Kurulu Üyesi Normalleşme İçin 4 Kuralı Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Normalleşme İçin 4 Kuralı Açıkladı


Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Levent Yamanel normalleşme için 4 kuralı açıkladı. Yamanel, tedbirlerde hafiflemeye gidilmiş olsada sosyal mesafe, izolasyon ve hijyene hala dikkat etmemiz gerektiğini belirtti.

Yamanel 4 normalleşme kuralı için “ Kalabalık oluşturmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene uymak… Yeni normalin 4 kaçınılmaz kuralı. ” dedi. Kurallara bakıldığında, zaten alışkanlık kazanılan tedbirler olduğu görülüyor. Uzun bir süredir kalabalık ortamlarından oluşturulmasından kaçınılıyor.

Sosyal mesafenin de her fırsatta dile getirildiğini biliyoruz. Bu nedenle kurallar arasında yer aldı. Ayrıca Yamanel, etkin bir aşı ya da tedavi bulunmadıkça tedbirlerin alınmasının gerektiğini belirtti. Temel kurallara uyulduğunda herhangi bir sorunun yaşanacağını düşünmediğini belirten Yamanel, normalleşme kuralları uygulanmadığı taktirde pik noktaları yaşanabileceğini belirtti.

Kendi aldığı tedbirlerde gevşeme olmadığını aktaran Yamanel, vaka ve vefat sayısındaki düşüşün de mutluluk verici olduğunu belirtti. Ayrıca ülkemizdeki aşı çalışmaları için de bilgi veren Yamanel, dünya genelinde bu konuda büyük yarış olduğunu belirtti. Türkiye’nin de ciddi çalışmalar içinde olduğunu belirtti.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski