Apple 500 Milyon Dolarlık Cezasını iPhone Kullanıcılarına Ödeyecek

Apple 500 Milyon Dolarlık Cezasını iPhone Kullanıcılarına Ödeyecek


Apple'a verilen 500 milyon Dolarlık cezanın ödemesi iPhone kullanıcılarına yapılacağı açıklanmıştı. Apple iPhone'ları yavaşlatması gerekçesiyle bu karardan sonra ön onay geldi. Verilen anlaşmanın uygulanması mümkün olacak.

Geçtiğimiz Mart ayında firmanın eski iPhone sahiplerine ödeme yapacağına dair bir anlaşma yapılmıştı. Bu anlaşma şikayetçi olan eski iPhone kullanıcılarının avukatları ve Apple arasında olmuştu.

Geçtiğimiz aylarda, firma yavaşlatma işlemi yaptığını kabul ederek kullanıcı başına 25 dolar ödeme yapmayı kabul etmişti. ABD’de geçerli olan bu davada, ödeme için iki tarafın anlaşması tamamlanmıştı. Ancak resmi kurumlar tarafından da onay alması gerekiyordu. Beklenen onaylama kararı geldi. Firma her bir kullanıcıya 25 dolar olmak üzere toplamda 500 milyon dolar ceza ödemesi yapacak.

Apple 500 milyon dolar ceza ödemesi için erteleme talebinde de bulunuldu. Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü nedeniyle ödemelerin başlangıç tarihi için erteleme talebinde olduğu söyleniyor. COVID-19 salgının süreci geciktirdiği söylendi. İddialara göre ödeme tarihi için iki taraf arasında önümüzdeki aralık ayı konuşuluyor.

Cezaya konu olan modeller arasında iPhone SE, 6, 6 Plus, 7 ve 7 Plus ile iOS 10.2.1 işletim sistemi bulunuyordu. Dava ile cezanın belirlenmesi bir süre almıştı. Bu iki durumun ardından ödemelerin yapılması için kullanıcıların yine beklemesi gerekecek.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski