Teknoloji Liderlerinin Yapay Zeka Üzerine Güçlü Görüşleri

Teknoloji Liderlerinin Yapay Zeka Üzerine Güçlü Görüşleri

Yapay Zeka, güçlü ve hatta korkutucu potansiyeli nedeniyle oldukça polarize bir teknolojidir.   Yapay zeka hakkında ne düşünüyorsun? Yapay zeka, insan inovasyonunda yeni bir çağın başlamasına yardımcı olacak mı? Yoksa yapay zeka insanlığın yok olmasına neden olacak mı? Yapay Zeka, araştırmacılar, CEO'lar ve hatta filmlerimizde tartışılan son 50 yılın en kutupsal teknolojilerinden biri haline geldi. Ancak, bu kaygılar buna değer mi? Bugün, tartışmanın her iki tarafını da keşfedeceğiz ve dünyanın en iyi liderlerinden bazılarının akıllı makineler hakkında ne düşündüğüne bakacağız.

   Artık yapay zeka, teknoloji dünyasında ve hatta pop kültüründe en çok konuşulan konulardan biri. Son on yılda çıkacak en iyi filmlerden bazıları yapay zekanın etik ve felsefi zorluklarının üstesinden geldi. Çoğu iş lideri, AI'nın işlerinde çok yakında bir etkisi olacağını düşünürken. Inc. tarafından bir araya getirilen bir raporda, iş dünyasının liderlerinin yaklaşık  AI'nın şirketler üzerinde en büyük etkisi olacak teknolojiler arasında olduğuna inanıyor ve buna inanmak için iyi bir nedenleri var.

Liderler ne demeli?


Elon Musk Tesla'nın kurucusu yıllar boyunca yapay zeka konusunda çok vokal oldu. Kayıt için Musk, şirketi Tesla olarak Narrow AI'yi tamamen kucaklıyor, araçlarının kendi kendine sürüş özellikleri için zayıf AI kullanıyor ve bu da Tesla otomobillerini tamamen özerk hale getirecek.
 
 Ancak, dar ötesinde her şey, iş mogul endişeli. Elon Musk, AI'nın dünya için III. Dünya Savaşı'na neden olması muhtemel “AI üstünlüğü için rekabet” ile Kuzey Kore'den daha büyük bir tehdit olduğunu belirtti. Yapay zekanın kendisine gelince, Elon, insanlar AI sorumluluğu yaratmazsa, insan türü için ciddi bir risk olduğunu hisseder.

  “AI, araba kazaları, uçak kazaları, hatalı uyuşturucular veya kötü gıdalar olmayacak şekilde insan medeniyetinin varlığı için temel bir risktir - elbette toplum içindeki bir dizi kişiye zarar verdiler, ancak bir bütün olarak toplum ”dedi. Şu anda Elon Musk, kar amacı gütmeyen Open AI ile AI'ya gelmek için çok çalışıyor ve insan aklını şirketi Neuralink'teki bilgisayarlara bağlamayı planlıyor.

Mark ZuckerbergElon Musk'a doğrudan bir yanıt olarak Zuckerberg, yapay zekaya farklı bir yaklaşım izledi ve genel gelecek hakkında daha olumlu bir bakış açısı aldı. Paris'teki 2018 Viva Teknoloji konferansında, Facebook kurucusu yapay zeka hakkında genel bir iyimser görüş dile getirdi. Musk ile aynı fikirde olmasına rağmen, yapay zekaya çok dikkat etmeliyiz, Zuckerberg teknolojinin dünyamızı ve topluluklarımızı daha güvenli hale getirme gücüne sahip olduğuna inanıyor. Onun kapsamlı mesajı, AI'ye karşı çok olumsuz olmanın verimsiz olabileceğidir.

Diyerek şöyle devam etti: "Bu konuda çok olumsuz olmadığımızdan emin olmalıyız. Çünkü insanlar için teknolojinin bireysel bir başarısızlığına işaret etmek ve bunu ilerlemeyi yavaşlatmak için bir argüman olarak kullanmaya çalışmak çok kolay."


Stephen Hawking 
“Tam yapay zekanın gelişimi insan ırkının sonunu heceleyebilir… .Kendi başa çıkacak ve kendini sürekli artan bir oranda yeniden tasarlayacaktır. Yavaş biyolojik evrim ile sınırlı olan insanlar, rekabet eder ve yerini alır. ”

Geçmeden önce, etkili Stephen Hawking, insanların yapay zekanın gelişmelerinde yumuşak bir şekilde yürümeleri gerektiğini açıkça belirtti. Onun temel kaygısı yapay zeka eşleşmesi veya zekamızı aşmak tehlikelidir, çünkü önümüzdeki yıllarda ne olacağını gerçekten bilmenin bir yolu yoktur. Musk'a benzer şekilde Hawking, AI'nin tehlikelerine karşı “dikkatli” olmamızı istiyor.

“Cin şişeden çıktı. Yapay zeka gelişimine devam etmeliyiz, ama aynı zamanda gerçek tehlikelerine de dikkat etmeliyiz. AI'nın insanların yerini tamamen alabileceğinden korkuyorum. İnsanlar bilgisayar virüsleri tasarlarsa, birisi kendini kopyalayan yapay zekayı tasarlar. Bu, insanlardan daha iyi performans gösterecek yeni bir yaşam biçimi olacak ”diyor Hawking

Jeff Bezos 
Bezos, yapay zeka ve en sevdiğimiz ürünlerle alışveriş yapma ve etkileşim kurma şeklimizi değiştirme yeteneğini açıkça ifade etmesine rağmen; bağımsız çalışan silahların kaçınılmaz olarak yaratılması Bezos için korkutucu. Korkularını Nisan 2018'de George W. Bush Başkanlık Merkezi Liderlik Forumu'nda dile getirdi. Yine de Bezos, bazı yapay zekâ derhine sahip olabileceğimizi düşünüyor. “Bizi boyun eğdiren veya hepimizi öldüren genel bir AI derebeyi olacağı fikri, endişelenecek bir şey değil. ..Bence böyle bir şeyin ilk içgüdülerinin bizi yok etmesi pek olası değil. Bu benim için şaşırtıcı görünüyor ”diyor Bezos.

Yapay Zeka hakkında ne düşünüyorsun? İnsanlığın sonu mu olacak? Ya da, en büyük sorunlarımızdan bazılarını çözmek insanlarla birlikte çalışabilir mi?

Yorumlar

Daha yeni Daha eski