Kendi kendine giden arabalar ne kadar güvenli?

Kendi kendine giden arabalar ne kadar güvenli?Şoförsüz bir araba tabi ki şoförü olan bir araba kadar güvenli olamaz.Sonuçta, bir makine yıllarca süren sürüşten kazandığınız deneyime asla sahip olamaz.Ancak, düşündüğünüzün aksine, insanlar gerçekten kaza yapmamakta oldukça kötüler.

Kendi kendine giden arabalar insanlardan daha mı güvenli?

Kendi kendini süren otomobillerin daha güvenli olduğunu tespit etsek bile, yani daha az kaza geçiriyorlarsa da, kaza olduğunda kimin suçlanacağı konusunda zor bir soru var. Otonom otomobil güvenliği ve sürücüsüz makinelerin arkasındaki etik konuların günümüz toplumunda sıradan hale gelmeden önce ele alınması gerekiyor.

Bu endişeleri gidermek için, otonom otomobillerin insanları yenmek için ne kadar güvenli olması gerektiğine bakalım. ABD Ulaştırma Bakanlığı Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (USDOT NHTSA) tarafından yayınlanan araştırmalar, 2005 ve 2007 yılları arasında meydana gelen tüm araba kazalarının% 94'ünün sürücü hatasından kaynaklandığını tespit etti.

Yani, bir kazadaki sürücülerin biri veya tümü daha fazla dikkat eder ve buna göre tepki verirse, ABD'deki neredeyse tüm araba kazaları ortadan kaldırılabilir. Yani, otonom araçların mükemmel olması gerekmiyor gibi görünmeye başlıyor; sadece insanların yapabileceğinden daha fazla kazayı önleyebilmeleri gerekir.

Dünyanın dört bir yanındaki kendi kendine giden otomobil projelerinden elde edilen bazı verileri inceleyerek, otonom araçların nasıl gittiğini kavramaya başlayabiliriz. Şubat ayında Google’ın otonom arabası bir otobüse çarptı ve proje başladığından bu yana bir düzine kazadan sadece birini işaretledi.

Google’ın programı hala geliştirilme aşamasındayken, kendi kendine süren herhangi bir kaza, halk arasında endişelere yol açıyor. 

Otonom otomobil endüstrisindeki liderlerden biri olan Tesla'nın CEO'su olan Elon Musk, sonunda kendi kendini süren otomobillerin o kadar güvenli olacağını, regülatörlerin manuel sürüşü yasaklayıp yasaklamayacağını belirlemek zorunda kalacağını söyledi. Kendi kendine sürüş teknolojisinin en kapsamlı çalışması olan Google kendi kendine sürüş araba projesine baktığımızda, bazı ham verilere bakmaya başlayabiliriz.

Bu verilerden, kendi kendine giden otomobillerin insan güdümlü meslektaşlarından çok daha güvenli olduğunu görebiliriz. Bununla birlikte, kendi kendine sürüş teknolojisinin hala ortaya çıktığı göz önüne alındığında, maalesef, genel spekülasyonlar dışında gidecek çok fazla veri yoktur.

Sektöre bir bütün olarak bakıldığında, kendi kendini süren otomobiller, insan güdümlü meslektaşlarından çok daha az kaza oranına katılıyor. Kendi kendini süren otomobillerin insan güdümlü araçlardan daha güvenli olduğu anlaşılıyor.

Kendi kendine giden arabalar için ne gibi düzenlemeler gerekli olacak?

Kendi kendini süren otomobillerin güvenli göründüğünü gösterdiğimize göre, güvenli olduklarını kanıtlamak için ne kadar teste ihtiyaç var? Hükümet ve diğer düzenleyici kurumların kabul edilebilir bir özerk güvenlik standardı belirleyebilmeleri için bazı test yöntemleri olmalıdır.
Bu, düzenleyici kurumların bilgisayarla çalışan araç filolarına hazırlanmak için güvenlik belirleme yöntemlerini elden geçirmeleri gerektiği konusunda daha fazla tartışmaya yol açmaktadır.

Şimdiye kadar, toplanan tüm verilerde, kendi kendine giden arabaların insan güdümlü arabalardan çok daha güvenli olduğu görülüyor, ancak bunu kanıtlamak için çok fazla iş yapılması gerekiyor. Kendi kendine sürüş arabaları, sensörlerinin ve tepki sürelerinin hepsinin elektronik ve mekanik olması nedeniyle güvenli hale getirildi ve doğa tarafından insanlardan daha hızlı hale getirildi.

Çeşitli algılama teknolojileri ve yaratıcı programlama sayesinde, kendi kendini süren otomobiller, trafik dünyasında karşılaşabilecekleri hemen hemen her engelin üstesinden gelebilecek. Yani, kendi kendine giden arabalar güvenlidir, çünkü açıkçası, insanlardan daha iyi bir sürücü olmak çok fazla zaman almaz.

Tüm bunlar, büyük engel, kendi kendine giden arabaların insan sürücülerden daha güvenli olduğunu kanıtlayan veriler değil, zaten var. En büyük engel, otonom sürüş sistemlerine halkın güvenini sağlamak ve düzenlemeyi geliştirmek, böylece otonom bir araç her çarpıştığında, otomobil üreticisi milyonlarca dava açamıyor.

Otomobil üreticileri, büyük ölçüde halktan dava açılma korkusu nedeniyle, onlara açık bir yol veren hükümet düzenlemeleri yoksa, özerk teknolojiyi yürütmekte tereddüt edeceklerdir. Halkın özerk sürüşe duyduğu güveye de büyük ölçüde ihtiyaç duyulmaktadır, çünkü nihayetinde insanlar bu arabaları sadece hayatlarına güvenmeye istekli olduklarında satın alacaklardır.

Yani, otonom arabalar aslında istatistiki olarak insan sürücülerden çok daha güvenlidir. Yine de, bu tür bir teknolojinin, yollarımızda göze çarpan bir şekilde düzenlendiğini görmeye  5-10 yıl var gibi..

Yorumlar

Daha yeni Daha eski