İzolasyonda İzlenecek 10 Bilim ve Mühendislik Temalı Film

İzolasyonda İzlenecek 10 Bilim ve Mühendislik Temalı Film

Bu filmler sizi eğitecek, eğlendirecek ve ilham verecek ayrıca çoğundaki süper kahramanlar gerçek.


"Netflix'in sonuna" gelmiş gibi hissediyorsanız veya aynı filmleri dördüncü kez izlediyseniz, sizin için bazı filmlerimiz var.Hadi eğlenmenin yanı sıra size ekstradan bir şeyler katacak olan filmlere geçelim.

1. Apollo 13 - 1995


Apollo 13, 1970' teki başarısız olan Ay görevini dramatize eden bir filmdir. Film, Jim Lovell ve Jeffrey Kluger tarafından, William Broyles Jr. ve Al Reinert yazar ekibinin Lost Moon adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır.Tom Hanks,Bill Paxton gibi oyuncuların yer adlığı film 1995 de gösterime girdi.

2. The Right Stuff - 1983


Yönetmen Philip Kaufman'ın bu büyüleyici 1983 filmi, Amerika'nın hem "ses bariyerini" kırma girişimini ve NASA'nın Project Mercury uzay programının başlangıcını anlatıyor.
Tom Wolfe'nin Kaliforniya'daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki havacılık araştırmalarına ve yedi askeri pilot olan Mercury Seven'e katılan Donanma, Deniz ve Hava Kuvvetleri test pilotları hakkında aynı isimli en çok satan 1979 kitabından uyarlandı. En İyi Film Müziği Oscar'ı ödülü var.

3. Gravity - 2013Yönetmen Alfonso Cuarón'un bu gişe rekorları kıran filmi, Sandra Bullock ve George Clooney'nin bir uydudan gelen enkazların uzay istasyonlarını yok etmesinin ardından uzayda mahsur kalan iki astronot olarak rol aldığı film.
Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky'nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Herşey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır.

4. The Martian - 2015Yönetmen Ridley Scott'ın bu filmi, Andy Weir'in aynı isimli en çok satan romanından uyarlandı. Film, Mars gezegenindeki takım arkadaşlarının yanlışlıkla bıraktığı astronot Mark Watney'in hikayesini anlatıyor.(Gerçekten iyi)

Matt Damon tarafından canlandırılan Watney, kurtarılıncaya kadar kendi başına hayatta kalmayı öğrenmeli ayrıca bir daha asla patatese bakamayacaksınız.

5. October Sky - 1999


Gerçek bir öyküden filme aktarılan October Sky tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasabada, ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışan, büyük hayalleri olan bir gencin hikayesini anlatıyor. 50’li yıllarda Batı Virginia’nın Coalwood kasabasında maden kontrolörü olarak çalışan John Hickam’ın (Chris Cooper) en büyük isteği, oğulları Jim ve Hower’ın da kendi gibi kontrolör olmalarıdır. Fakat Jim bir futbol bursu kazanmıştır ve Hower’ın ise çok başka hayalleri vardır.

6. First Man - 2018Ay’da İlk İnsan, astronot Neil Armstrong'un NASA temelli aya gidiş görevini konu ediyor. 1969 yılında Apollo 11, Ay’ın yüzeyine dokunduğunda otuz sekiz yaşındaki Amerikalı astronot Neil Armstrong bir efsane oldu. Tarihin en tehlikeli görevlerinden birini üstlenen Neil Armstrong, Ay’a ilk ayak basan insan olmayı başardı. NASA’nın aya ayak basma yolculuğunun hikayesinin anlatıldığı filmde, Neil Armstrong’a ve 1961-1969 yılları arasına odaklanılıyor.

7. Fat Man and Little Boy - 1989


Fat Man, Japon şehri Nagasaki'ye bırakılan nükleer silahın kod adı ve Little Boy Hiroşima'ya atılan bombanın kod adı idi.

Yönetmen Roland Joffe'nin filmi, hem Pentagon'un binasını hem de Manhattan Projesini yöneten Albay Leslie Groves rolünde Paul Newman'ı canlandırıyor. Bu Amerika'nın ilk atom bombasını inşa etme girişimiydi.

8. Tucker: The Man and His Dream - 1988


Başrolünde Jeff Bridges'in oynadığı, Preston Tucker'in hayatını anlatan, 1988 yapımı Francis Ford Coppola filmi.İzlemesi zevkli, devrim arabaları tadında 10 üzerinden 7'lik bir film.

9. Madame Curie - 1943


Madame Curie'nin hayatını anlatan biyografi tarzı 1943 yapımı film.Nostalji severler için bu 1943 yapımı film güzel bir tecrübe yaşatacaktır.

10. The Prestige - 2006


Prestij, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatıyor. 19.yy sonlarında Londra’da geçmektedir.Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir gösteri esnasında Julia ölünce Robert, onun ölümünden dolayı Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski