Gelecek Kuantum Bilgisayarları İletişimimizde Ciddi Güvenlik Riskleri Yaratabilir

Gelecek Kuantum Bilgisayarları İletişimimizde Ciddi Güvenlik Riskleri Yaratabilir

Bir RAND Corporation raporuna göre, mevcut iletişim sistemlerimiz gelecekteki kuantum bilgisayarlardan bizi koruyamaz.Bilim adamları kuantum bilgisayarlar üzerine çok çalışıyorlar - bunlar mevcut bilgisayarlarımızdan çok daha hızlı ve kod kırma uygulamalarına sahipler ki bu da 12 ila 15 yıl sonra kullanılabilir olucak.

Bu kuantum bilgisayarlar, bir RAND Corporation raporuna göre, iletişim sistemlerimiz için ciddi güvenlik tehditleri oluşturabilir.Rapora göre, hükumetler gelecekteki zorlukları yönetmek için hızlı hareket ederse, bu tehditler yönetilebilir.

RAND Corporation raporu

Raporun baş yazarı Michael Vermeer, "Kuantum bilgisayarların geliştirildiği zaman yeni güvenlik önlemlerini yeterli şekilde uygulanmazsa , güvenli kimlik doğrulama ve iletişim gizliliğinin sağlanması imkansız hale gelebilir."

"Amerika Birleşik Devletleri, kuantum felaketini önlemek ve daha güvenli bir gelecek inşa etmek için gerekli araçlara ve büyük olasılıkla yeterli zamana sahip, ancak hazırlıklara şimdi başlarsa."

Kuantum sonrası kriptografi için mevcut bilgi işlem güvenliğini koruyabilen standart protokol taslaklarının önümüzdeki beş yıl içinde mevcut olması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte, bu protokollerin kuantum hesaplamaya uygulanması için gereken küresel geçiş gerçekçi olarak on yıllar alacaktır.

RAND raporu, riskin azalacağı için uygulanabilir bir standard ne kadar erken uygulanırsa o kadar iyi olduğunu açıkça belirtir.

RAND araştırmacıları, hükumetlerin gelecekte ki güvenli  iletişim altyapısını oluşturmak için yeni politikalar, risk minimize edici önlemler, bütün bir hükumet yaklaşımı ve aciliyet duygusu yaratmaları ve nihayetinde uygulamaları gerektiğini vurgulamaktadır.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski